Prosba o pomoc s uhradením odvodov. Pomoc slobodnej mamičke s troma deťmi počas pandémie COVID-19. Pomoc živnostníkovi počas koronakrízy. Takto znejú tri z desiatok výziev na finančnú podporu na stránke ĽudiaĽuďom.sk. Na nej si Úrad vlády SR založil účet a v spolupráci so spomenutým portálom podporuje ľudí v núdzi.
Po vypuknutí pandémie v roku 2020 Úrad vlády hľadal spôsob, ako pomôcť ľuďom, ktorí nespĺňali podmienky podpory, ktorú poskytoval štát. Vznikol práve Fond vzájomnej pomoci. Jeho príjmom sú peniaze od ľudí a firiem na transparentnom účte. Platforma Ľudia Ľuďom asistuje pri prerozdeľovaní týchto peňazí.
„Dôvodom boli viac ako desaťročné skúsenosti tohto internetového portálu, ktorý umožňuje ľuďom v núdzi jednoducho si zaregistrovať výzvu na svoju podporu,“ vysvetľuje tlačový odbor Úradu vlády.
Úrad priznáva, že je to aj kvôli verejnej kontrole. „Ľudia najlepšie sami medzi sebou poznajú príbehy tých, ktorí pomoc potrebujú,“ vysvetľuje tlačový odbor.
Aktuálne každý žiadateľ, ktorého preverila organizácia Ľudia Ľuďom, dostáva finančnú pomoc vo výške 500 eur. Následne sa dá žiadateľovi prispievať jeden mesiac a v prípade, že si počas toho mesiaca nájde „overovateľa“, sú vyplatené aj peniaze z násobenia daru.
Prečo násobenie daru? Umožňuje, aby o prostriedkoch z fondu mohla nepriamo rozhodovať verejnosť. Čím viac osôb na výzvu overenú nezávislým overovateľom prispeje, tým má človek možnosť získať vyššiu sumu aj z fondu.
Je takáto spolupráca štátnych inštitúcií a darcovských portálov bežná?
„Skôr nie,“ myslí si Zuzana Zaťovič, projektová manažérka portálu StartLab. Štát má podľa nej štandardne svoje vlastné mechanizmy podpory a pomoci a nemá dôvod takéto služby využívať. „Môj názor však je, že v tomto prípade na to išli dobre,“ myslí si. Vo všeobecnosti je dobré, keď štát využije to, čo už existuje, a „nevymýšľa koleso“.
„Pôsobia u nás viaceré organizácie a portály, ktoré majú know--how, hotové IT systémy a procesy na to, ako tieto veci robiť,“ hovorí Zaťovič.
Využitie už existujúcej platformy podľa nej šetrí čas, peniaze a je dobrým predpokladom toho, že sa výsledok podarí.
Podľa Gabriela Tótha z agentúry Katedra Komunikácie je využívanie takýchto platforiem bežné v rámci občianskej alebo biznisovej komunity, nie v prípade verejných inštitúcii či priamo štátu. Ich úlohou je skôr nastaviť fungovanie systému tak, aby pokrýval základné spoločenské potreby.
„Že Úrad vlády využíva crowdfunding na podporu ľudí postihnutých koronou, je skôr symbolom zlyhania systémových opatrení a pokus o ich komunikačné prekrytie,“ myslí si Tóth.