Samozrejme, okrem vlastných obecných elektrární na výrobu čistej energie to predpokladá aj aktívny prístup obyvateľstva. To znamená budovanie nových inteligentných technológií, zameraných jednak na maximálnu úsporu a čo najefektívnejšie využitie energie, ako aj na produkciu vlastnej energie prostredníctvom solárnych zariadení na strechách či stenách domov.
Podstata úspory spočíva v tom, že počas jednotlivých fáz dňa boli stanovené rôzne tarify pre spotrebu energie.
Ich výška môže závisieť napríklad od meteorologických predpovedí. V skratke – ak poveternostná predpoveď hovorí, že bude fúkať silný vietor, znamená to, že veterné turbíny vyrobia viac energie, ktorá tak bude lacnejšia. Podobne to je aj podľa ročného obdobia. Tam sa zohľadňuje povedzme viac svetla v lete, z čoho profitujú solárne zariadenia.
Väčšina obyvateľov navyše využíva inteligentné spotrebiče, vďaka ktorým môžu usporiť energiu. „Štatistiky ukazujú, že najviac elektriny sa míňa večer, keď sa ľudia vracajú domov z práce. Vtedy zároveň prestáva svietiť slnko, takže sa znižuje produkcia solárnej energie. Zákonite je v tom čase tarifa vyššia, než uprostred dňa. Ak teda máte povedzme inteligentnú práčku a sušičku, môžete si dať do nej ráno bielizeň a nastaviť program tak, aby sa vám oprala napoludnie, keď je tarifa najnižšia. Po návrate si ju už len vyberiete zo sušičky,“ uvádza Achim Schneider, manažér energetickej zóny Westnetz.