Predseda vlády Robert Fico vo štvrtok doobeda na Summite o jadrovej energii v Bruseli uviedol, že Slovensko plánuje vybudovať novú jadrovú elektráreň v sile 1200 megawattov. Informuje o tom spravodajca TASR v Bruseli
Jadrový summit pripravila Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu a Belgické kráľovstvo a vystúpilo na ňom najmenej 20 národných lídrov, 37 politických delegácií a predstavitelia z oblasti jadrovej energetiky.
Upúšťanie od fosílnych palív
Spoločným cieľom bolo zvýšiť politický tlak na oživenie atómovej energie v Európe aj za finančnej účasti Európskej únie a zdôrazniť nezastupiteľnú úlohu jadrovej energie pri upúšťaní od fosílnych palív.
Premiér Fico v rámci vystúpenia pripomenul, že v roku 2007 bola jeho vláda kritizovaná Európskou komisiou a Európskou úniou za rozhodnutie dokončiť dva reaktory jadrovej elektrárne Mochovce a teraz sa v Únii hovorí o potrebe oživenia jadrovej energetiky.
"Verím, že tento summit je dôkazom toho, že Európska únia a jej orgány sú schopné meniť svoje postoje a to nielen v oblasti jadrovej energetiky," povedal premiér.
Účastníkom summitu povedal, že jadrová energetika zohráva na Slovensku kľúčovú úlohu a Slovensko môže byť v tejto oblasti prirovnané k Francúzsku.
Nová jadrová elektráreň
Upozornil, že Slovensko plánuje vybudovať novú jadrovú elektráreň v sile 1200 megawattov a za týmto účelom pozve expertov z celého sveta. Dodal, že Slovensko má skúsenosti s výstavbou nových jadrových elektrární, aj s odstavovaním starých typov reaktorov.
Už skôr tento týždeň Fico v súvislosti so zelenou transformáciou poukázal na to, že energetika bude jednou z kľúčových výziev.
„Ak máme prejsť na elektromobilitu, potrebujeme nové zdroje elektrickej energie, v roku 2040 môže byť jej spotreba o 80 percent vyššia, ako to je teraz,“ skonštatoval premiér v pondelok na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní so šéfom OECD Mathiasom Cormannom. Dodal, že vláda je pripravená rozhodnúť o výstavbe nového jadrového bloku v areáli Jaslovských Bohuníc.
Delegácie vrátane Číny, Indie a USA, hovorili aj o nenahraditeľnom význame jadrovej energie pri zabezpečení dostatku zdrojov pre bežnú spotrebu aj priemysel.
Financovanie nových typov
Jednou z tém bolo aj financovania výstavby nových typov jadrových elektrárni a prípadné predlžovanie životnosti existujúcich reaktorov. Francúzsko sa pokúša do financovania týchto projektov vo väčšej miere zapojiť inštitúcie, ako Svetová banka, Európska banka pre obnovu a rozvoj alebo ich ekvivalenty z Ázie či Ameriky.
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa vyslovila za potrebu vyslať silný politický signál pre podporu jadrovej technológie Európskej únie. Spresnila, že vzhľadom na naliehavosť klimatických zmien musia krajiny zvážiť možnosti vzdať sa ľahko dostupných zdrojov elektriny s nízkymi emisiami.
"Rozšírenie prevádzky dnešnej jadrovej flotily je jedným z najlacnejších spôsobov zabezpečenia čistej energie vo veľkom rozsahu," vysvetlila. Zároveň sa vyslovila za inovácie v oblasti jadrových technológií, čo má podľa jej slov podobu malých modulárnych reaktorov.