Mal by to byť nevyčerpateľný zdroj energie blízkej budúcnosti. Hovorí sa tomu jadrová fúzia a český vedec Radomír Pánek stál na čele európskeho konzorcia päťtisíc expertov, ktorí tento sen celých generácií fyzikov majú uviesť do života. Fyzik vysvetľuje, čo k tomu chýba.
VIDEO: Je jadrová fúzia budúcnosťou čistej energie?
Čo je to jadrová fúzia? Dá sa to vysvetliť tak, aby to pochopil aj laik?
Jadrová fúzia je prirodzeným zdrojom energie celého vesmíru, prebieha vo všetkých hviezdach vrátane Slnka. Jadrovou fúziou vznikajú z ľahkých atómov ťažšie chemické prvky, pritom sa uvoľňuje veľké množstvo energie.
Je to vlastne opačný proces, než akým získavame energiu z jadra v súčasných jadrových elektrárňach. V nich štiepime urán a z toho získavame energiu. Pri fúznej reakcii, ktorá je v mnohých ohľadoch oveľa výhodnejšia, musíme prinútiť jadrá atómov, aby sa zlúčili. A v tom je práve problém.
Prečo?
Pretože jadrá atómov majú kladný náboj, a preto sa odpudzujú. Aby sme dosiahli ich zlúčenie, musíme ich dokázať priblížiť k sebe natoľko, aby prevážila príťažlivá jadrová sila nad tou elektrickou odpudivou. Na to im musíme udeliť voči sebe dostatočnú rýchlosť alebo energiu.
Vy ste mali byť mojím učiteľom fyziky! Asi už tuším, kde je problém: tej energie tam musíte dodať viac, než koľko jej získate?
Áno, v súčasnosti to tak platí. Našou úlohou je rozvinúť tú technológiu natoľko, aby to bolo naopak, aby sme energiu začali získavať.
A to je reálne?
Určite! Ako som povedal, vo vesmíre to funguje miliardy rokov, pravda, v oveľa väčšom meradle. V tom je to. Hviezdy sú v podstate obrovské gule plynu zahriateho na extrémnu teplotu, ktorému sa hovorí plazma – ide o štvrté skupenstvo hmoty. Superhorúca plazma je držaná pohromade pomocou gravitačnej sily, ktorá ich dokáže uprostred stlačiť tak, aby sa v ňom vytvorila vysoká hustota a teplota a tým došlo k zapáleniu a horeniu termonukleárnej fúznej reakcie.
Ak chceme niečo podobné vytvoriť v pozemských podmienkach, nemôžeme využiť gravitačnú silu, musíme si poradiť inak. Preto nie je možné vyrobiť malý fúzny zdroj poháňajúci napríklad auto, ale výrazne energeticky ziskový bude až dostatočne veľký fúzny reaktor, ktorý bude mať výkon na úrovni dnešnej jadrovej elektrárne.
Kto ho postaví, keď nikto nevie, či to bude fungovať?
Niečo vám ukážem. (Na monitore počí...
Zostáva vám 85% na dočítanie.