Írsky nízkonákladový letecký prepravca Ryanair plánuje počas letnej sezóny zvýšiť ceny leteniek, Oznámil to v pondelok šéf spoločnosti Michael O‘Leary s tým, že zdraženie bude miernejšie ako v minulom roku, píšu agentúry Reuters a DPA.
V lete 2023 sa priemerné ceny spoločnosti Ryanair zvýšili o 17 percent. V nadchádzajúcej letnej sezóne sa počíta so zvýšením o päť až desať percent, povedal O‘Leary. Za dôvod úpravy cien označil meškajúce dodávky lietadiel Boeing.
Ryanair vlani na jeseň oznámil, že v dôsledku oneskorených dodávok nových lietadiel Boeing koncom roka zruší niektoré lety.
Po incidente, pri ktorom sa počas letu odtrhla časť trupu lietadla, Boeing na základe rozhodnutia Federálneho úradu pre leteckú dopravu predbežne nesmie rozširovať výrobu lietadiel radu 737 Max.
Prepravia menej cestujúcich
Ryanair pôvodne očakával, že toto leto dostane 57 nových lietadiel Boeing a teraz predpokladá, že ich príde len 40 až 45, uviedol O‘Leary.
Boeing agentúre Reuters potvrdil, že niektorým aerolinkám oznámil, že dodávky lietadiel môžu byť oneskorené. Boeing sa snaží, aby lietadlá pred odovzdaním zákazníkom spĺňali všetky regulačné normy.
"Hlboko ľutujeme vplyv, ktorý to má na nášho váženého zákazníka, na spoločnosť Ryanair," uviedol Boeing. "Pracujeme na tom, aby sme ich problémy vyriešili, a prijímame opatrenia ku komplexnému plánu na posilnenie kvality a výkonnosti pri dodávkach lietadiel 737."
To znamená, že vo finančnom roku, ktorý začína v apríli, Ryanair zrejme prepraví len asi 200 miliónov cestujúcich. Doteraz počítal s počtom 205 miliónov cestujúcich.
Ďalšie obmedzenie kapacity by mohlo spôsobiť, že Ryanair bude menej konkurencieschopný voči svojim nízkonákladovým rivalom, ako je britský easyJet. Ryanair je známy nízkymi cenami leteniek do mnohých prázdninových destinácií, ako je španielska Málaga alebo talianska Sicília.
Kritika do Seattlu
O‘Leary firmu Boeing zároveň ostro kritizoval za jej komunikáciu s Ryanairom po januárovom incidente v spoločnosti Alaska Airlines. "V Seattli majú bordel," nebral si servítky O‘Leary. Blízko Seattlu v americkom štáte Washington má Boeing veľké montážne závody, kde vyrába dopravné lietadlá, vrátane typu 737.
Šéf Ryanairu zopakoval, že Boeing by mal pristúpiť k zmene vo vedení. "Stále nám dávajú optimistické, nesplnené sľuby. A potom o týždeň alebo o dva týždne neskôr... sa ukáže, že realita je horšia," povedal šéf Ryanairu.
Jeho komentáre prichádzajú len niekoľko dní po prvom otrase vo vedení Boeingu v dôsledku nehody stroja MAX 9. Vedúceho programu 737 Eda Clarka, ktorý sa tejto práci venuje 18 rokov, Boeing nahradil Katie Ringgoldovou, ktorá mala na starosti vybavovanie dodávok týchto lietadiel.
Akcie spoločnosti Ryanair vzrástli za posledné dva roky asi o 25 percent, čo z nej robí najúspešnejšiu leteckú spoločnosť v Európe. Odvetvie leteckej dopravy ťaží z cestovného boomu po obmedzeniach, ktoré si v rokoch 2020 až 2022 vynútila pandémia choroby covid-19.