Uplynulý víkend zarezonovali správy z gréckeho ostrova Rodos, odkiaľ museli pre požiare evakuovať tisícky turistov vrátane Slovákov. Požiare momentálne sužujú aj pevninské Grécko. Tohtoročná vlna horúčav si v Grécku dokonca vyslúžila vlastné meno – nazvali ju Kerberos a má ísť o referenciu na bájneho trojhlavého psa, ktorý podľa tamojšej mytológie stráži vchod do podsvetia.
VIDEO: Podrobne o klimatickej kríze:
Rekordné teploty v Grécku trápia nielen turistov, ale zasahujú aj do bežného fungovania miestnych obyvateľov. A z dlhodobého hľadiska pravdepodobne ovplyvnia ekonomiku. Nielen grécku. S komplikáciami musia v najbližších desaťročiach rátať najprv krajiny na juhu Európy, no postupne na zopár výnimiek aj zvyšok Európy a Spojené štáty americké – vedci totiž pripomínajú, že priemerné teploty budú z roka na rok vyššie. Páľavy počas letných mesiacov zasiahnu stavebníctvo, výrobu či dopravu.
Poverenec pre teplo a suchá hmla
Rastúce priemerné teploty sú dôsledkom klimatickej krízy a nemožno povedať, že ide o novinku. Tomuto fenoménu svet čelí relatívne dlho a mnohé krajiny podnikajú konkrétne kroky, ktoré majú pomôcť zmierniť negatívne vplyvy horúčav na obyvateľstvo.
Gréci v roku 2021 zaviedli funkciu takzvaného poverenca pre teplo a Španieli zas uvažujú o zákaze práce v exteriéri počas extrémnych horúčav. V mestách sa čoraz bežnejším doplnkom verejných priestranstiev stávajú rozprašovače na takzvanú suchú hmlu – nájdeme ich napríklad aj v Bratislave. Zariadenia do priestoru distribuujú mikroskopické kvapky tekutiny, aby sa okoloidúci mohli ochladiť.
„Mimoriadne teplo limituje ekonomický rast,“ vyjadrila sa počas zhromaždenia think tanku Atlantickej rady Kathy Baughman McLeodová, riaditeľka Centra odolnosti nadácie Adrienne Arsht-Rockefellerovej. „Pristávacie dráhy sa prehrievajú, násled...
Zostáva vám 85% na dočítanie.