Keby ste si mali ako historik vybrať obdobie dejín, v ktorom by ste chceli žiť, kedy by to bolo?
Asi by som si teraz vybral dvadsiate roky minulého storočia, pretože som o nich nedávno napísal knihu a som ich ešte plný. Pripadajú mi úplne oslnivé. Aj preto, že milujem džez. Ako hovoril môj obľúbený spisovateľ Josef Škvorecký: „Najlepší americký vynález všetkých čias je džez.“ Vždy som ho chcel hrať, ale nikdy som sa k tomu nedostal. A keď som bol gymnazista, chcel som študovať film, takže ma fascinuje aj zrodenie Hollywoodu a jeho hviezd: Bustera Keatona, Douglasa Fairbanksa, Mary Pickfordovej a ďalších. Dnes som už iba teoretik, ale v mladosti som býval fanatický športovec a hral som slušne tenis. Asi v pätnástich rokoch som dostal krásnu knihu o legendárnom americkom tenistovi Billovi Tildenovi (v 20. rokoch bol sedem rokov na pozícii svetovej jednotky, je považovaný za jedného z najväčších tenistov všetkých čias, pozn. red.) a jedna kapitola sa volala Big Bill. Zhruba v tom desaťročí sa zrodil moderný šport a stal sa veľmi dôležitým sociokultúrnym fenoménom, ktorý ovplyvňoval všetky spoločenské vrstvy bez ohľadu na pohlavie, farbu pleti a spoločenské postavenie. Bola to aj dekáda slávneho boxera Jacka Dempseyho, ktorého, bohužiaľ, nikdy neuvidím boxovať naživo, čo je mi nesmierne ľúto.
Zrodenie Hollywoodu je spojené aj s kultom hviezd. Je s dneškom vôbec porovnateľný?
Časy sú, pochopiteľne, iné. A ani tá najžiarivejšia star dnes zďaleka nežiari tak jasne ako vtedy v dvadsiatych rokoch. Každé dievčatko chcelo mať vtedy šaty ako Mary Pickfordová. Každý chlapec chcel mať cigaru a tabatierku, ako mal Douglas Fairbanks, čo stimulovalo množstvo priemyselných odvetví. Bol to fantastický biznis! V dvadsiatych rokoch sa zrodilo množstvo moderných fenoménov. Historik Paul Johnson napísal o rokoch 1815 – 1830, že išlo o zrodenie modernej doby, ale pokojne by to mohlo platiť aj o dvadsiatych rokoch minulého storočia. Vezmite si len rozvoj automobilizmu, nielen fordky, alebo Lindberghov prvý let cez Atlantik a ďalšie záležitosti.
Bol to pre Američanov idylický čas – „zlaté dvadsiate roky“?
Hoci sa takto volajú, vôbec neboli „zlaté“ pre každého. Niektorých segmentov americkej spoločnosti sa vôbec netýkali. Napríklad americkí farmári prežili mizerné roky. Boli to „zlaté roky“ pre veľkú časť obyvateľov veľkých miest, sčasti aj pre manuálne pracujúcich, ak mali dobrý džob. Avšak tá doba nebola len žiarivá, ako by sa mohlo zdať, bola spojená aj s negatívnymi fenoménmi, ako bol organizovaný zločin, prebiehal jeden z najškandálnejších súdnych procesov americkej histórie, v ktorom boli odsúdení na smrť za údajnú lúpežnú vraždu dvaja talianski emigranti a anarchisti Sacco a Vanzetti (popravení boli v auguste 1927, ale časť odbornej i laickej verejnosti prípad dodnes považuje za justičný omyl, pozn. red.), a podobne.
Zostáva vám 86% na dočítanie.