Aktivita v spracovateľskom priemysle eurozóny sa v júni znížila rýchlejšie, ako sa pôvodne predpokladalo, a jej pokles bol najrýchlejší od pandémie choroby covid-19. Môže za to sprísňovanie menovej politiky Európskou centrálnou bankou. Továrenská aktivita sa znížila vo všetkých štyroch najväčších ekonomikách eurozóny. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnila spoločnosť S & P Global.
Konečný index nákupných manažérov (PMI) spracovateľského sektora sa znížil na 43,4 bodu z májových 44,8 bodu. Predbežný údaj uvádzal pokles na 43,6 bodu. Index sa tak dostal hlbšie pod päťdesiatbodovú hranicu, ktorá je predelom medzi rastom a poklesom aktivity.
Index merajúci výrobu sa znížil na 44,2 bodu z 46,4 bodu. Ocitol sa tak najnižšie za osem mesiacov. Dopyt klesol najrýchlejšie za posledných osem mesiacov napriek výraznejšiemu zníženiu cien priemyselných tovarov. Po prvý raz od začiatku roka 2021 sa znížil počet zamestnancov. Ukazovateľ zamestnanosti sa znížil na 49,8 bodu z 51,5 bodu.
"Pribúda dôkazov, že kapitálovo náročný priemyselný sektor reaguje na zvyšovanie úrokových sadzieb ECB negatívne," uviedol hlavný ekonóm Hamburg Commercial Bank Cyrus de la Rubia.
Z najväčších krajín aktivita spracovateľského priemyslu Nemecka klesla najrýchlejšie za viac ako tri roky, keď nižšia bola výroba aj nové objednávky. Najviac za tri roky klesol tiež spracovateľský priemysel Talianska. Vo Francúzsku sa však pokles mierne zmiernil a bol nižší, ako sa pôvodne predpokladalo. Aktivita v spracovateľskom priemysle Španielska klesla už štvrtý mesiac po sebe.
ECB vo svojom boji s vysokou infláciou, ktorou sa snaží vrátiť späť k dvojpercentnému cieľu, už zvýšila svoje základné sadzby o štyri percentuálne body. Všeobecne sa očakáva, že tento mesiac sadzby stúpnu o ďalší štvrť percentuálneho bodu, čo ďalej zasiahne kúpnu silu zadlžených spotrebiteľov a firiem, upozornila agentúra Reuters.