Ťažba lítia v Čile, ktoré má tretie najväčšie známe zásoby tejto horniny na svete, bude možná len za spoluúčasti štátu. Dnes to povedal prezident Gabriel Boric, podľa ktorého štát bude aktívny v celom procese ťažby a spracovania kovu, ktorý je kľúčovým komponentom pre batérie do elektromobilov. Pre svoj zámer musí prezident získať potrebnú podporu medzi zákonodarcami, píše agentúra AP.
"Štát sa bude zúčastňovať celého výrobného procesu," oznámil v televíznom prejave Boric. Podľa neho budú mať súkromné subjekty, ktoré ťažia a spracúvajú lítium, povinnosť vytvoriť so štátom spoločné podniky. Boric tiež ohlásil striktnejšie pravidlá pre ťažbu tohto kovu.
V súčasnosti v Čile, ktoré bolo v minulom roku druhým najväčším producentom lítia na svete po Austrálii, ťaží tento kov dve súkromné spoločnosti - americká Albemarle a čilská Soquimich, ktorej hlavnými akcionármi boli dlhý čas príbuzní bývalého diktátora Augusta Pinocheta. Boric tvrdil, že nechce existujúce zmluvy rušiť.
Prezident tiež vo svojom príhovore spomenul znárodnenie ťažby medi, ktoré v roku 1971 vykonal ľavicový prezident Salvador Allende. Podľa denníka Financial Times sa krok ohlásený Boricom znárodnenia veľmi podobá a môže vyvolať neistotu medzi investormi. Ministerka ťažby Marcela Hernandová nedávno uviedla, že štát musí spolupracovať so súkromným kapitálom, pretože "súkromný priemysel drží technológie a know-how" pre ťažbu lítia.
Aby prezidentov plán začal platiť, Boric musí získať na svoju stranu väčšinu zákonodarcov. Vo veľmi rozdrobenom parlamente, kde prezidentove strany nemajú väčšinu, to bude ťažké, píšu médiá.
Odborníci sa domnievajú, že dopyt po lítiu sa v najbližších 20 rokoch zvýši kvôli rozsiahlemu využitiu tohto kovu v obnoviteľných energiách a v batériách pre automobilový priemysel.