Americká ekonomika vo štvrtom štvrťroku vzrástla v prepočte na celý rok o 2,9 percenta. Tempo rastu sa tak spomalilo z 3,2 percenta v treťom štvrťroku. Vyplýva to z predbežnej správy, ktorú dnes zverejnilo americké ministerstvo obchodu. Hlavným motorom rastu boli spotrebiteľské výdavky, ktoré v USA tvoria viac ako dve tretiny ekonomickej aktivity. Ekonomiku však brzdia negatívny vplyv vysokých úrokových sadzieb, ktorý zdražuje úvery a znižuje dopyt.
Výsledky však prekonali odhady analytikov. Tí v ankete spoločnosti FactSet očakávali, že hrubý domáci produkt sa zvýši o 2,3 percenta. Väčšina ekonómov sa tiež domnieva, že ekonomika v tomto štvrťroku ďalej spomalí a do polovice roka skĺzne minimálne do miernej recesie.
Vlani najväčšia ekonomika sveta v prvých dvoch štvrťrokoch klesala. Od januára do marca o 1,6 percenta a od apríla do júna o 0,6 percenta. V lete sa vrátila k rastu, k čomu prispeli odolné spotrebiteľské výdavky a vyšší vývoz. Solídny vývoj v druhej polovici roka tak vymazal pokles z prvého polroka a za celý rok sa HDP zvýšil o 2,1 percenta. To je však menej ako v roku 2021, keď ekonomika vzrástla o 5,9 percenta.
K spomaľovaniu tempa rastu ekonomiky podľa analytikov prispievajú vyššie úrokové sadzby, ktoré predražujú náklady na pôžičky pre spotrebiteľov aj podniky. V minulom roku americká centrálna banka sedemkrát zvýšila základnú úrokovú sadzbu, a zvýšenie bolo nezvyčajne rozsiahle, celkovo o 4,25 percentuálneho bodu. Fed sa tak snažil zbrzdiť rast spotrebiteľských cien. Ďalšie zvýšenie úrokov, aj keď pomalším tempom, sa očakáva na budúci týždeň.