Bhutánske kráľovstvo, ktoré je vkliesnené medzi Indiou a Čínou, sa po prvý raz od pandémie covidu-19 otvorilo zahraničným turistom. Láka ich napríklad na med, kurkumu alebo SIM karty do mobilných telefónov. Prvých 23 turistov zo zahraničia do krajiny pricestovalo dnes, uviedla agentúra Reuters.
Himalájske kráľovstvo sa okolitému svetu uzavrelo v marci 2020, krátko po začiatku pandémie, kedy bol v Bhutáne preukázaný prvý prípad ochorenia covid-19 spôsobeného novým typom koronaviru. Teraz kráľovstvo dúfa, že zahraniční turisti mu pomôžu oživiť miestnu ekonomiku. Práve cudzinci sú hlavným zdrojom príjmov tejto malej ázijskej krajiny.
Bhután, ktorý preslávili okrem iného úchvatné prírodné scenérie a prastará budhistická kultúra, sa bohatým zahraničným turistom prvýkrát otvoril v roku 1974.
Konštitučná monarchia, v ktorej žije menej ako 800-tisíc ľudí, zaznamenala vyše 61-tisíc prípadov koronavírusovej infekcie, počet úmrtí v súvislosti s covidom je 21. Ekonomika, ktorej objem sa pohybuje okolo troch miliárd dolárov, ale za posledné dva fiškálne roky zaznamenala útlm. Viac ľudí sa tak ocitlo v chudobe.
"Turistika je pre nás viac ako len príjmy," poznamenal generálny riaditeľ Turistickej rady Bhutánu Dordží Dhradhul, keď na letisku blízko metropoly Thimphu privítal prvých turistov zo zahraničia. Povedal, že jeho malá krajina chce byť "súčasťou celého sveta". "Cítime, že prostredníctvom turistiky to môžeme dosiahnuť... využiť jej podporu a dobrú vôľu," povedal Dhradhul s odvolaním sa na medzinárodnú komunitu.
Každý z návštevníkov, ktorý zo zahraničia pricestoval prvým leteckým spojením zo susedného Nepálu, po prílete dostal ako darček malé balenie organického medu, čaj, bhutánsku kurkumu a miestnu SIM kartu, oznámili úrady.
Bhután v júli zvýšil poplatok za udržateľný rozvoj na 200 dolárov za každého návštevníka a noc zo 65 dolárov, ktoré predtým účtoval 30 rokov. Podľa úradov by krajina rada privítala viac turistov, ktorí sú ochotní míňať. Peniaze vybrané z týchto poplatkov chce Bhután využiť na projekty, ako je výsadba stromov, školenie zamestnancov v turistickom sektore, údržba turistických ciest, zníženie závislosti od fosílnych palív či elektrifikácia dopravných prostriedkov. Tým chce znížiť uhlíkovú stopu, ktorú turisti v krajine zanechávajú.
Bhután v roku 2019 navštívilo zhruba 315 600 turistov, čo bol oproti predchádzajúcemu roku nárast o 15,1 percenta. V posledných troch rokoch pred pandémiou turisti každoročne prispeli bhutánskej ekonomike sumou v priemere 84 miliónov dolárov, uvádza TCB.