U nás sme tradične zvyknutí na spodne kvasené výčapné pivá a ležiaky z jačmenného sladu. Zároveň platí, že množinu domácich pivárov si môžeme pracovne vymedziť dvoma extrémami. Na jednej strane sú starší tradicionalisti, fixovaní na svoju konkrétnu značku. Nič iné by nevzali do úst, pretože: „To predsa nie je žiadne pivo!“ Na druhej strane stoja mladší experimentátori, vrhajúci sa po hlave do kaleidoskopu neznámych pív a striedajúci značky ako ponožky. Kam sa zaradíte, je len na vás.
V každom prípade, časy sa menia. Napríklad o skratke IPA sme si ešte pred pár rokmi mysleli, že ide o asfaltový izolačný pás na strechu. Dnes už vieme, že to znamená tiež India Pale Ale, teda svetlé vrchne kvasené pivo, voňajúce po ovocí. A už poznáme aj takzvané kyseláče (sour), ako sa prezývajú pôvodne belgické spontánne kvasené pivá.
Baranie semenníky a žužu
Lenže je tu nekonečná záplava ďalších pivných štýlov, chutí, surovín a postupov, nad ktorými sa tají dych. A slabším jedincom niekedy aj dvíha žalúdok. Islandský rodinný pivovar Stedji napríklad varí pivo Hvalur, ktoré sa chváli dvoma ingredienciami: krištáľovo čistou vodou z ľadovca a baraními semenníkmi vyúdenými v dyme zo sušeného ovčieho hnoja.
Pôvodne sa vraj používali semenníky veľrybích samcov, ale zákaz lovu morských veľrýb spôsobil nedostatok suroviny. S určitým zveličením sa dá povedať, že jedno z najpodivnejších pív sveta zničili aktivisti Greenpeace. Z podobného súdka je Rocky Mountain Oyster Stout z coloradského pivovaru Wynkoop.
Toto pivo je akurát namiesto baraních semenníkov ochutené býčími guľami, pekne nakrájanými na plátky a osmaženými. Vraj má po nich mäsitú príchuť.
Zostáva vám 82% na dočítanie.