Zamestnanci najväčšieho britského kontajnerového prístavu Felixstowe dnes prvýkrát za tri desaťročia vstúpili do štrajku. Zhruba 1 900 členov odborového zväzu Uniti plánuje pre spor ohľadom miezd štrajkovať celkovo osem dní.
Členovia podľa zväzu odmietli návrh na sedempercentné zvýšenie miezd, ktorý plne nekompenzuje infláciu.
Rozsiahle výpadky sa neočakávajú
Hovorca prístavu Paul Davey uviedol, že priemerná ročná mzda zamestnancov predstavuje 43 000 libier. Upozornil, že okrem sedempercentného zvýšenia bol zamestnancom ponúknutý jednorazový príspevok vo výške 500 libier.
"Ekonomika klesá, mierime do recesie. Domnievam sa, že to je veľmi dobrá ponuka," vyhlásil. Štrajk potom označil za sklamanie.
Britská asociácia pre nákladnú dopravu Logistics UK uviedla, že v súvislosti so štrajkom neočakáva rozsiahle výpadky. Upozornila, že prevádzka v prístave je plánovaná so značným predstihom.
"Ak bude štrajk trvať viac ako osem dní, potom užívatelia tohto prístavu začnú hľadať alternatívne cesty. Teraz má však dodávateľský reťazec dostatočné zásoby. Niektorí už začali alternatívne cesty plánovať. Paniku nečakáme," dodala.
Niektoré podniky sa však dopadov štrajku obávajú. "Zhruba 30 percent nášho podnikania sa odohráva vo Felixstowe, takže to bude mať veľký vplyv," uviedol napríklad šéf dopravnej spoločnosti Turners of Soham Paul Day.
Priestor na vyššie mzdy by mal byť
Podľa generálnej tajomníčky zväzu Unite Sharon Grahamovej je prístav "enormne ziskový" a mohol by zamestnancom ponúknuť "slušné zvýšenie miezd".
"Zjavne uprednostňujú multimiliónové zisky a dividendy pred vyplácaním slušivých miezd svojim pracovníkom," vyhlásila Grahamová. Felixstowe ročne odbaví nad dvetisíc lodí a štyri milióny kontajnerov. To je takmer polovica všetkých kontajnerov, ktoré priplávajú do Británie.
Domácnosti v Británii sa teraz rovnako ako v ďalších európskych krajinách musia vyrovnávať s rastúcimi životnými nákladmi. Miera inflácie v Británii v júli vystúpila na 10,1 percenta, teda na najvyššiu úroveň od februára 1982. Prispeli k tomu najmä ceny energií, pohonných látok, potravín a nealkoholických nápojov.
Tento týždeň za zvýšenie miezd štrajkovali tiež napríklad britskí železničiari a zamestnanci londýnskej verejnej dopravy. Štrajky za vyššie mzdy v Británii plánujú aj pracovníci v ďalších odvetviach, napríklad učitelia, zdravotné sestry a hasiči či pracovníci zvozu odpadu, letísk a pôšt.