Londýnsky systém verejnej dopravy dnes paralyzoval štrajk. Všetky podzemné aj nadzemné linky metra stoja, alebo majú obmedzenú prevádzku. Podobne na tom sú desiatky autobusových liniek v západnej časti britskej metropoly.
Informovala o tom spoločnosť Transport for London. Jej zamestnanci protestujú kvôli mzdovým a pracovným podmienkam. Želajú si, aby ich mzda reagovala na prudký nárast inflácie.
Vo štvrtok po celej krajine štrajkovali desaťtisíce pracovníkov železnice. Fungovalo okolo 20 percent spojov. Protestovať budú znova v sobotu.
Miera inflácie v Británii v júli vystúpila na 10,1 percenta, teda na maximum od februára 1982. Prispeli k tomu najmä ceny energií, pohonných hmôt, potravín a nealkoholických nápojov. V júni spotrebiteľské ceny vykázali medziročný nárast o 9,4 percenta.
Situácia viedla podľa agentúry Reuters k patovej situácii medzi firmami, odbormi a vládou. Rastúce náklady a klesajúci dopyt obmedzuje priestor firiem na vyjednávanie. Odbory poukazujú na rastúce životné náklady a vláda sa obáva, že veľké zvyšovanie miezd môže podnietiť infláciu.
"Nechceme sa ocitnúť v začarovanom kruhu 70. rokov minulého storočia, kedy skončíme pri tom, že sa zvyšujú platy, rastie inflácia a tak ďalej a tak ďalej. Z toho nevedie cesta," povedal BBC minister dopravy Grant Shapps.
Zväz britských železničných, námorných a dopravných odborov uviedol, že štrajk zamestnancov metra je reakciou na nedostatočné záruky ohľadom pracovných miest a dôchodkov zo strany Transport for London.
Spoločnosť Transport for London sama od vypršania mimoriadneho financovania od štátu vleklo rokuje s vládou. Finančná injekcia bola sčasti nutná kvôli poklesu počtu cestujúcich vplyvom pandémie covidu-19, pripomína Reuters.
Štrajky v Británii plánujú aj ľudia v ďalších odvetviach, napríklad zamestnanci prístavov, právnici, učitelia, zdravotné sestry, hasiči, pracovníci zvozu odpadu, letísk a pôšt.