Medziročný rast spotrebiteľských cien v eurozóne v júli zrýchlil na 8,9 percenta z júnovej hodnoty 8,6 percenta. Inflácia tak vystúpila na ďalší rekord.
V rýchlom odhade to dnes uviedol európsky štatistický úrad Eurostat. Za vysokou infláciou stojí najmä prudký rast cien energií. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Inflácia v eurozóne sa nachádza vysoko nad dvojpercentným cieľom Európskej centrálnej banky. Minulý týždeň ECB v reakcii na prudký rast inflácie prvýkrát od roku 2011 zvýšila základné úrokové sadzby, a to výraznejšie, než pôvodne avizovala. Jej základný úrok sa dostal na 0,50 percenta z rekordného minima nula percent, na ktorom sa držal od roku 2016.
Ceny energií v eurozóne sa podľa rýchleho odhadu Eurostatu v júli medziročne zvýšili o 39,7 percenta. Ich rast však spomalil z júnových 42 percent. Zrýchlil naopak rast cien potravín, a to na 9,8 percenta z 8,9 percenta.
Najvyššiu infláciu v rámci eurozóny v júli podľa Eurostatu vykázalo Estónsko, kde sa ceny medziročne zvýšili o 22,7 percenta. Najpomalšie ceny rástli na Malte, kde inflácia predstavovala 6,5 percenta. Údaje za celú Európsku úniu odhad neobsahuje.
Medziročná inflácia na Slovensku v júni vystúpila na 12,8 percenta z májových 12,6 . Predbežné údaje za júl zatiaľ nie sú k dispozícii.
ECB minulý týždeň signalizovala, že bude úrokové sadzby ďalej zvyšovať. Nasledujúce zasadnutie Rady guvernérov sa bude konať 8. septembra. Guvernér rakúskej centrálnej banky Robert Holzmann pred niekoľkými dňami uviedol, že ECB bude v rámci boja proti inflácii možno nútená strpieť miernu recesiu ekonomiky eurozóny. Holzmann je zároveň členom Rady guvernérov ECB.
Eurostat dnes v samostatnej správe uviedol, že medzikvartálny rast ekonomiky eurozóny v druhom štvrťroku zrýchlil na 0,7 percenta z 0,5 percenta v prvom kvartáli. Medziročné tempo rastu však spomalilo na štyri z predchádzajúcich 5,4 percenta.