Medzinárodný menový fond zrejme na budúci mesiac bude znižovať výhľad globálneho ekonomického rastu pre tento rok. Povedal to dnes hovorca MMF Gerry Rice. Svoje výhľady tento týždeň znížili aj Svetová banka a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj.
Znižovanie odhadu zo strany MMF sa udeje už tretíkrát v tomto roku. V apríli menový znížil odhad tohtoročného rastu svetovej ekonomiky na 3,6 percenta z predchádzajúcich 4,4 percenta.
Zhoršená prognóza
Viedla ho k tomu ruská invázia na Ukrajinu a sankcie, ktoré západné krajiny v reakcii na inváziu uvalili na Moskvu. Rovnakým tempom má ekonomika vzrásť aj v budúcom roku, tu MMF zhoršil prognózu o 0,2 percentuálneho bodu.
Vlani svetová ekonomika vzrástla o 6,1 percenta po poklese o 3,1 percenta v predchádzajúcom roku, keď hospodársku aktivitu po celom svete tvrdo zasiahla pandémia choroby covid-19.
Rice na pravidelnej tlačovej konferencii uviedol, že celkový výhľad stále počíta s rastom po celom svete, aj keď pomalším tempom. Niektoré krajiny však môžu čeliť recesii.
"Je jasné, že sa objavila séria udalostí, ktoré by nás mohli prinútiť k ďalšej revízii smerom nadol," povedal Rice novinárom. "Toľko udalostí sa odohralo a odohráva veľmi rýchlo odvtedy, čo sme naposledy zverejnili našu prognózu. "
MMF má zverejniť aktualizáciu svojho výhľadu svetovej ekonomiky v polovici júla. Svetová banka v utorok znížila prognózu globálneho rastu pre tento rok o takmer tretinu na 2,9 percenta.
Vojna na Ukrajine a covid
Odôvodnila to rastom škôd spôsobených ruskou inváziou na Ukrajinu a pandémiou choroby covid-19. Varovala tiež zároveň pred rastúcim rizikom stagnácie (stagnácie ekonomického rastu pri vysokej inflácii).
O deň neskôr OECD zhoršila svoju prognózu rastu o 1,5 percentuálneho bodu na tri percentá. Uviedla však, že ekonomika by sa mala vyhnúť stagnácii podobnej tej zo 70. rokov minulého storočia.
Rice dodal, že očakávané zníženie prognózy je spôsobené pokračovaním vojny na Ukrajine, nestabilnými cenami komodít, veľmi vysokými cenami potravín a energií a výraznejším spomalením čínskej ekonomiky, ako sa čakalo. Prispieva k nemu aj rast úrokových sadzieb vo viacerých vyspelých ekonomikách, napísala agentúra Reuters.