Medzinárodný menový fond vyzýva vlády, ktoré bojujú s prudko rastúcimi cenami potravín a palív, aby sa zamerali na pomoc zraniteľným skupinám obyvateľov a nie na plošnú pomoc, ktorá by mohla zvýšiť tlak na verejné financie.
Viac ako polovica zo 134 krajín v prieskume uviedla, že zaviedla dotácie alebo zníženie daní, aby zmiernila prudký rast cien vyvolaný vojnou na Ukrajine, napísal MMF na svojom blogu.
Ruská invázia na Ukrajinu viedla k prudkému nárastu cien potravín a palív, čo ešte znásobilo globálne ekonomické problémy, najmä v prípade rozvojových ekonomík, ktoré sa ťažšie zotavujú z pandémie ochorenia COVID-19 ako bohaté ekonomiky.
"Tvorcovia politiky by mali umožniť, aby sa vysoké globálne ceny preniesli do domácej ekonomiky a zároveň by mali chrániť zraniteľné domácnosti postihnuté zvýšením cien," píše sa na blogu MMF.
"To je v konečnom dôsledku menej nákladné ako umelé udržiavanie nízkych cien pre všetkých bez ohľadu na ich schopnosť platiť," poznamenal MMF, ktorý ako podmienku na poskytnutie finančnej pomoci žiada zrušenie dotácií.