Kapacita novo inštalovaných veterných elektrární na mori sa v Európe vlani zvýšila o 38 percent na rekordných 3,6 gigawattov (GW). K splneniu svojich klimatických cieľov ale región potrebuje oveľa vyšší rast.
Vo svojej správe to dnes uviedla odvetvová organizácia WindEurope. Celková kapacita veterných elektrární na mori tak v Európe teraz dosahuje 22 GW. Británia a Nemecko majú na tomto údaji trojštvrtinový podiel.
Zelená dohoda
EÚ vlani predstavila svoju Zelenú dohodu pre Európu. Jej cieľom je, aby sa Európa stala do roku 2050 prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete. To ale vyžaduje výrazné zvýšenie produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov.
Na splnenie cieľov je podľa WindEurope potrebné, aby do roku 2030 inštalovaná kapacita nových veterných elektrární na mori predstavovala ročne sedem GW a potom do roku 2050 až 18 GW ročne. Európska komisia má tento rok zverejniť podrobnejšiu správu o tom, ako chce splniť svoje emisné ciele, uviedla agentúra Reuters.
Británia vedie
Celkovo bolo vlani uvedených do prevádzky desať nových veterných fariem v piatich krajinách. Británia sa na celkovej novej kapacite podieľala takmer polovicou. Nasledovali Nemecko, Dánsko, Belgicko a Portugalsko.
Náklady na veterné elektrárne na mori v posledných rokoch prudko klesli. Generálny riaditeľ organizácie WindEurope Giles Dickson dodal, že teraz je lacnejšie postaviť veternú elektráreň na mori ako novú elektráreň na plyn alebo na uhlie.
Vlani bolo rozhodnuté o štyroch nových projektoch veterných elektrární na mori s celkovou kapacitou 1,4 gigawattov. Celková investícia má predstavovať šesť miliárd eur.