Poddimenzovanosť pekárenského sektora je na Slovensku realitou už roky. Je to rovnaké aj v iných európskych krajinách, respektíve vo svete?
Do určitej miery áno. Aj keď pekárenský sektor je dôležitý, situácia, aká panuje na Slovensku, je podobná aj v iných krajinách. Pravdepodobne aj na Slovensku putuje väčšina financií, podobne ako u nás v Španielsku, najmä do automotive sektora či farmácie. V Nemecku, ale aj v niektorých škandinávskych a západných krajinách je však prístup k pekárstvu predsa len trochu iný, jasnejší.
V akom zmysle?
Súvisí to aj so vzdelávaním. Na Slovensku, ale ani v Španielsku či Taliansku nie je o pekárske odbory taký záujem ako v minulosti. Nemajú jasné základy. Podobné to je zrejme aj v strednej a vo východnej Európe. Našou výzvou je postaviť sa proti tomu. Avšak v Nemecku alebo vo Francúzsku je to iné. Od samého začiatku ide o jasné programové profesie. Len čo profesia získa svoj rešpekt, všetko je jednoduchšie. Za dôležitú považujem aj popularitu profesie. Napríklad to, ako sa spropagovala profesia kuchára v zábavných televíznych reality show, je výborná cesta.
Postavenie pekárov sa teda líši aj v závislosti od krajiny. Menilo sa napríklad aj v čase?
Pred 500 rokmi boli pekári v celej Európe uznávanými profesionálmi. Človek musel byť členom cechu, musel mať kvalifikáciu. Napríklad doktor nebol uznávaný. Teraz sa to otočilo. Lekári sú uznávaní a pekári nie.
Sloven...
Zostáva vám 85% na dočítanie.