StoryEditor

Británia zasahuje proti prisťahovalcom. Obmedzí im dávky

29.07.2014, 12:03
Autor:
tasr, stltasr, stl

Európski prisťahovalci budú môcť poberať sociálne dávky v Británii najviac tri mesiace namiesto doterajších šiestich. Oznámil to britský premiér David Cameron v článku, ktorý zverejnili v pondelok noviny Daily Telegraph.

Po troch mesiacoch budú musieť imigranti dokázať, že majú "veľmi jasné pracovné vyhliadky"; v opačnom prípade sa im prestane poskytovať podpora v nezamestnanosti alebo prídavky na dieťa.

Záujemcovia o usadenie sa v Británii týmto spôsobom dostanú jasný signál, že po príchode do tejto krajiny nebudú "dostávať niečo za nič".

Nové opatrenia ďalej pritvrdzujú zmeny, ohlásené už v januári tohto roku, na základe ktorých nemôžu prisťahovalci začať poberať dávky okamžite, ale najskôr po troch mesiacoch.

Ohlásené reštrikcie sú súčasťou snáh o vybudovanie nového imigračného systému, ktorý "dáva na prvé miesto Britániu" a záujmy jej obyvateľov. Súčasne však Spojené kráľovstvo zostane otvorené pre tých cudzincov, ktorí chcú a môžu skutočne prispieť k spoločnému dobru.

"Ide nám o budovanie inej Británie - krajiny, ktorá nie je ľahkoverná, ale je miestom, kde sa dá uplatniť; štátu, kde sa bude dariť tým, čo tvrdo pracujú," uviedol šéf Downing Street.

Tento cieľ chce premiér presadzovať v prvom rade obmedzením možností zneužívania celého systému. V tejto súvislosti ohlásil ďalšie sprísnenie opatrení voči falošným vysokým školám, ktoré umožňovali osobám podvodne sa uchádzať o britské študentské víza.

Druhou oblasťou je celá škála opatrení proti nelegálnej imigrácií - od zefektívnenia pohraničných kontrol, cez pritvrdenie pravidiel na získavanie vodičských preukazov, prenajímanie bytov a založenie bankových účtov, až po zjednodušenie procesu deportácie z krajiny.

Londýnska vláda sa bude snažiť o to, aby prisťahovalci prichádzali do Británie "zo správnych dôvodov", čo podľa Camerona znamená "riešiť magnetickú príťažlivosť britského systému sociálnych dávok". Sem patrí aj spomínaný odklad poberania dávok, aj ich obmedzenie na maximálne tri mesiace.

Treťou sférou budovania nového imigračného systému sú zmeny, ktoré uprednostňujú záujmy britských občanov, napríklad pri prideľovaní bytov či pri obsadzovaní pracovných miest. Londýn chce v tejto súvislosti obmedziť možnosti firiem pri získavaní lacnej pracovnej sily zo zahraničia na úkor zamestnanosti mladých ľudí z Spojeného kráľovstva. K tomu by mali prispieť aj výrazné reštrikcie pri inzerovaní britských pracovných miest v krajinách EÚ.

01 - Modified: 2006-08-24 15:22:12 - Feat.: 0 - Title: Baltský plynovod znervózňuje Švédsko
01 - Modified: 2024-11-21 16:57:08 - Feat.: - Title: Británia je priamo zapojená do vojny na Ukrajine, povedal veľvyslanec Ruska v Londýne 02 - Modified: 2024-11-21 13:18:46 - Feat.: - Title: Británia zaznamenala druhý najvyšší októbrový schodok rozpočtu za vyše 30 rokov 03 - Modified: 2024-11-21 08:00:00 - Feat.: - Title: Nemecko to už neutiahne. Sociálny systém kolabuje pod tlakom migrácie, nádejou sú utečenci z Ukrajiny 04 - Modified: 2024-11-20 08:22:19 - Feat.: - Title: Inflácia v Británii v októbri stúpla na 2,3 percenta, najviac za dva roky 05 - Modified: 2024-11-19 19:10:11 - Feat.: - Title: Španielsko zlegalizuje pobyt desaťtisícov migrantov ročne
menuLevel = 2, menuRoute = finweb/financie-a-burzy, menuAlias = financie-a-burzy, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
21. november 2024 21:49