Nízka úroveň minimálnej mzdy je dôvodom, prečo sú obyvatelia na Slovensku vystavení chudobe. Starobné dôchodky podľa Inštitútu sociálnej demokracie v budúcnosti poklesnú až o 30 percent. Upozornil na to predseda správnej rady Inštitútu sociálnej demokracie Martin Halás.
"Minimálna mzda by mala byť jedným z garantov sociálnych práv Slovákov, ktorý im zabezpečí, že nebudú pracovať a žiť v celoživotnej chudobe. Bohužiaľ, na Slovensku toto neplatí. Aktuálne tvorí priemerný starobný dôchodok len 42,4 % z priemernej mzdy," uviedol Halás.
Doplnil, že ľudia, ktorí v súčasnosti pracujú za minimálnu mzdu, nemajú možnosť si vytvárať úspory a tým ani šancu ako sa dostať z chudoby. Zvyšovaním minimálnej mzdy podľa neho dôjde k poklesu rizika chudoby, ktorá sa týka pracovného života aj dôchodku.
Halás priblížil, že ľuďom, ktorí aktuálne pracujú za minimálnu mzdu, by v budúcnosti vyšiel dôchodok len 318 eur na mesiac, čo predstavuje 69 percent úrovne na hranici príjmovej chudoby.
"Uvedená hranica príjmovej chudoby bola vypočítaná pre jednoosobovú domácnosť na úrovni 460 eur, čo je rozdiel o 143 eur mesačne," spresnil.
Dodal, že aj keď má štát pripravené nástroje na zníženie rizika prepadu starobných dôchodkov, tak efektívne nezabráni ich poklesu, a to najmä pri ľuďoch, ktorí dlhodobo pracovali za minimálnu mzdu.