Bezprostredne pod Bratislavským hradom kedysi ležala osada Vydrica. Vznikla najneskôr okolo roku 1360, žili tam dunajskí rybári, no postupne sa z nej stala štvrť, ktorá bola tŕňom v oku mnohých obyvateľov. Spisovateľ Anton Baláž ju vo svojej knihe Vydrica: historická – hriešna na základe rozhodnutia o jej asanácii opisuje ako najhoršiu časť mesta z hygienickej, zo stavebnej, ale aj z morálnej stránky.
Lokalita sa však už zlej povesti zbavila a niekoľko rokov v nej developer Lucron stavia rovnomenný projekt. Vydrica do lokality prinesie stovky bytov, ktoré sa vo všeobecnosti radia k najdrahším v Bratislave a v prípade niektorých jednotiek zaplatia noví majitelia aj sedemciferné sumy.
K rezidenciám, ako to pri súčasných developerských projektoch býva zvykom, prislúcha aj administratíva a občianska vybavenosť v podobe maloobchodných prevádzok a gastra.
Naposledy spoločnosť, ktorá štvrť rozvíja, ohlásila, že medzi nájomcami bude Ristorante Italiano Da Cono i tre somari. Ponúkne pizzu, cestoviny, šaláty či rôzne druhy mäsa.
Výhodná poloha pre podnikateľov
Za konceptom stojí taliansky šéfkuchár Cono di Candia, ktorý v hlavnom meste prevádzkuje v rámci svojej siete tri reštaurácie – v Starom Meste, v Ružinove a v Novom Meste. Všetky majú na Googli priemerne najmenej 4,4 hviezdičky, najlepšie hodnotia zákazníci tú v Ružinove. Pri viac ako 1 300 recenziách si drží 4,6 hviezdičky. Prevádzka v Starom Meste sa zase nachádza tesne pri Vydrici, v projekte Zuckermandel od J&T Real Estate na nábreží Dunaja.
Do priestoroch pod Hradom sa z neďalekého Einparku navyše presunie Bistronomy. Zakladateľmi sú Tatiana Marčeková a Denis Benek, ktorí si od novej reštaurácie sľubujú vznik komunity okolo kvalitnej gastronómie. Šéfkuchárom je Jakub Röder.
Dokončením Vydrice sa teda rozšíri zóna, ktorá už dnes patrí medzi tie vychytené v Bratislave a v podnikoch často býva rušno do neskorého večera. Na Židovskej ulici sa smerom k Vydrici tiahne množstvo prevádzok, na ňu nadväzujú tie na Beblavého ulici a aj na ulici Zámocké schody. Ide napríklad o Viechu pod hradom, Jasmin či Vinco Winery. Z lukratívnej polohy tam môžu ťažiť aj ďalší, celkovo by v rámci Vydrice mali pribudnúť desiatky nových podnikov.
Okrem spomínaných bratislavských gastrohráčov avizoval Lucron v novej štvrti aj prevádzku siete prémiových potravín Yeme.
Vyjde to na stovky miliónov
S výstavbou Vydrice sa začalo v roku 2019, developer okrem iného spevňoval aj hradné bralo. Proti realizácii predtým protestovala odborná aj laická verejnosť, príčinou bola bezprostredná blízkosť národnej kultúrnej pamiatky.
Za projektom stojí konzorcium Vydrica Development, ktorého súčasťou je developer Lucron, akciová spoločnosť Vydrica a vlastník pozemkov. Rezidencia spojená s administratívou, retailom aj gastrom bude realizovaná na niekoľko etáp. Úvodná by mala byť čoskoro dokončená, prvé byty plánuje investor skolaudovať do konca tohto roka.
Prvá etapa prinesie 207 bytov spolu s 275 parkovacími miestami. Jedna tretina týchto miest bude mať predprípravu na elektronabíjacie stanice. Retailová časť bude mať 22 prevádzok, dohromady ide o 3 148 štvorcových metrov. V administratívnej budove bude 2 360 „štvorcov“ kancelárií.