Od VSŽ Košice, dnes už podniku známeho ako U. S. Steel, ju ešte v roku 2000 kúpila kancelária druhého slovenského prezidenta.
Lukrativita Slavína, výhľad na hlavné mesto a možnosť súkromia vtedy ohodnotili vilu na 36,23 milióna slovenských korún. Rudolf Schuster bol však jedinou hlavou štátu, ktorá mohla volať prezidentskú vilu na Slavíne domovom. Jeho nasledovníci o ňu totiž veľa záujmu neprejavili a zub času jej stav len naďalej zhoršoval.
Od významných návštev až k chátraniu
„Pôvodne som býval v dvojizbovom byte nad palácom, do ktorého pán prezident Kováč chodieval odpočívať a cvičiť. Potom som však začal hľadať iné bývanie, a tak nahovorili pána Rezeša, v tom čase prezidenta VSŽ, a túto vilu predali štátu za veľmi výhodných podmienok,“ opisuje pre HN druhý prezident Slovenskej republiky, Rudolf Schuster.
Schuster priblížil, že vo vile sa konalo mnoho rokovaní s politikmi, ale aj prezidentmi iných krajín. Zároveň dodal, že návštevy sa tam cítili dobre a okrem bývalého poľského prezidenta Aleksandra Kwaśniewskeho objekt hostil napríklad aj amerického veľvyslanca Ronalda Weisera.
„Mal som tam mnoho rokovaní s politikmi či prezidentmi. Vila mohla slúžiť ďalej, takže ma mrzí ma, že ju nechali schátrať, pretože bolo možné ju udržiavať a využívať na iné účely. Dnes má ten pozemok väčšiu hodnotu ako predtým. Ak by teda vila nebola zanedbávaná, doteraz by mohla slúžiť na reprezentáciu,“ pokračuje Schuster.
Bývalý prezident opísal sídlo ako tiché miesto, na ktorom boli aj s manželkou veľmi spokojní. „Nebolo extra veľké, no šlo o slušné sídlo a nemuseli sme sa zaň hanbiť. Budovu nemali zanedbať a ak ju už nechceli, tak ju mali predať za výhodnú cenu. Oproti kúpnej cene totiž jej hodnota niekoľkonásobne stúpla. Čudujem sa, že ju nechávajú chátrať,“ uzavrela bývalá hlava štátu.
Schusterovym následníkom sa v júni 2004 stal Ivan Gašparovič, ktorý si bol po svojom nástupe do funkcie vilu prezrieť. Exprezident na ňu však nespomína v najlepšom.
Zostáva vám 74% na dočítanie.