Dá sa spoľahnúť na kúrenie plynom a dokedy? A bude mať kontinent dostatok elektriny a na aké zdroje sa spoľahne? Odpovede na tieto otázky dnes naznačili poslanci Európskeho parlamentu. Schválili kontroverzný návrh, vďaka ktorému plyn a jadro dostali visačku „zelených zdrojov“ napriek tomu, že nie sú obnoviteľné. Po odobrení takzvanej taxonómie volalo aj Slovensko spolu s ďalšími priemyselnými krajinami.
Napokon hlasovalo proti 278 poslancov a 328 bolo za. Kritici ako jeden z dôvodov nesúhlasu menovali vojnu u nášho východného suseda. Podľa ukrajinskej právničky Svitlany Romanovej výsledok taxonómie bude „slúžiť na upevnenie Putinovej moci a jeho hrôzovlády nad Európou“. „Pre Putina je to najlepší darček,“ dodala. Zástancovia zas argumentovali tým, že úplné odstavenie niektorých krajín od plynu či jadra je nereálne a oba zdroje ponúkajú vhodnú alternatívu k výraznejšie znečisťujúcim uhoľným elektrárňam.
HN sa pozreli na to, čo nová zmena prinesie v praxi. Na otázky odpovedá Richard Kvasňovský, výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu a štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.
Zostáva vám 86% na dočítanie.