Európska komisia predstavila plán za 300 miliárd eur, ako sa zbaviť závislosti od ruských energetických zdrojov. Aký je váš pohľad na túto iniciatívu?
Závislosť členských štátov EÚ od ruských energetických surovín je rôzna, to si uvedomujeme. Naša vláda už odstrihnutie od ruských energetických zdrojov schválila. My sme zároveň na úrovni Únie navrhovali embargo na ruský plyn aj ropu. Rozumieme tomu, že niektoré krajiny majú odlišnú situáciu. Slovensko, Maďarsko aj Česko sú závislé v oveľa väčšej miere ako my. Poľsko má viac možností, ako sa od týchto komodít odpútať. Máme infraštruktúru pripravenú na prepravu plynu, ktorá bude hotová do konca tohto roka. Hovorím o projekte Baltic Pipe. Tiež máme hotový jeden LNG terminál, ďalší je vo výstavbe. Čo sa týka ropy, naša štátna firma PKN Orlen už podpísala kontrakt na dodávky ropy zo Saudskej Arábie. Tiež prichádza do úvahy diverzifikácia s dodávkami z Iránu. Tu však treba povedať, že situácia je zložitejšia a je dôležité, ako dopadnú dohody v oblasti ich jadrového programu.
Pred pár dňami Gazprom oznámil, že nebude cez Poľsko transportovať zemný plyn. Čo chce týmto ruská strana podľa vás dosiahnuť?
Mali sme dlhodobý kontrakt, ktorý platil do konca tohto roka. Ten porušili, čo nezostane bez dôsledkov. Aj preto bude naša plynárenská firma žalovať ruskú stranu na medzinárodnom arbitrážnom súde. Čo sa týka cieľov Gazpromu, zrejme chceli poukázať na to, že ak sa bude niekto od nich snažiť odpútať, tak majú možnosť náhleho zastavenia dodávok. Je pr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.