Len v Európskej únii sa ročne vyhodí 88 miliónov ton jedla. Veľká časť končí na skládke a rozkladaním produkuje nebezpečné skleníkové plyny. V čele krajín bojujúcich proti plytvaniu potravinami je Dánsko. Vďaka jedinej žene dokázalo za posledných päť rokov znížiť zbytočné vyhadzovanie jedla o štvrtinu.
People on SoMe start calling me the Food Waste Khaleesi :)https://t.co/RXMS1SajWu #madspild #foodwaste #StopSpildAfMad
— Selina Juul (@SelinaJuul) 3. marca 2017
V Európe vytvárajú 53 percent "jedlého" odpadu domácnosti, píše BBC. Správanie tých dánskych sa snaží zmeniť Selina Juulová, pôvodom Ruska. A darí sa jej to. Za svoje aktivity získala dokonca uznanie dánskej vlády.
Strach z hladu
Do Dánska sa presťahovala, keď mala trinásť. Už vtedy ju šokovalo, koľko jedla sa predáva, ale tiež vyhadzuje v supermarketoch. "Prišla som z krajiny, kde bolo jedla málo. Skolabovala infraštruktúra, komunizmus, nevedeli sme, či budeme mať čo do úst," spomína.
Jej organizácia Stop Spild Af Mad (v preklade zastavte plytvanie jedlom) je jedným z kľúčových hýbateľov vládnych snáh vysporiadať sa s plytvaním potravinami, píše Independent. "Táto bláznivá Ruska dokázala svojím odhodlaním zastaviť plytvanie a zmeniť mentalitu Dánska," hovorí Maria Noelová, hovorkyňa dánskej maloobchodnej spoločnosti Dagrofa.
"Vezmi si ma, som tu sám"
Juulová napríklad dokázala presvedčiť najväčší dánsky nízkonákladový reťazec supermarketov Rema 1000, aby nahradil množstevné zľavy znížením cien jednotlivých položiek a tým minimalizoval vyhadzovanie jedla.
Podľa predavača Maxa Skov Hansera sa v supermarkete vyhadzovalo 80 až 100 banánov denne. Potom, čo Rema 1000 zaviedla označenie "vezmi si ma, som tu sám", odpad banánov sa znížil o 90 percent. V posledných piatich rokoch sa Dánsko stalo jedným z hlavných bojovníkov proti plytvaniu jedlom.
Nedostatok rešpektu
Vlani jedna kodanská nadácia otvorila vôbec prvý supermarket zo zvyškov, kde sa jedlo predáva o 30 až 50 percent lacnejšie ako v bežných obchodoch. Obchod nazvaný Wefood dúfa, že to prispeje k zníženiu množstva jedla, ktoré sa v krajine každoročne vyhodí - v Dánsku je to 700-tisíc ton.
Podľa Juulovel potravinami najviac plytvajú domácnosti. "Vyhadzovať jedlo znamená nemať dosť rešpektu k prírode, spoločnosti, ľuďom, ktorí jedlo vyrábajú, k zvieratám, k nášmu času a peniazom," myslí si.