Prispeli k jednej z najväčších politických kríz u nás za posledné roky. Dokonca na Slovensku kvôli tomu padla vláda. Aj napriek tomu sme sa na ich záchranu upísali viac ako miliardou eur. A teraz je reálna šanca, že tento šek budeme musieť aj zaplatiť. Toto sú dosahy výsledkov víkendových volieb v Grécku.
Dôvod? Na čelo krajiny sa postaví krajne ľavicová Syriza. Teda tá istá krajina, ktorá odmieta škrty, bolestivé reformy a žiada odpustenie časti masívneho gréckeho dlhu. A v takom prípade by sme aj my museli splatiť sumu, ktorou sme sa za Grékov zaručili. Tá dosiahla 1,1 miliardy eur. „Tento teoretický scenár je najväčšie riziko pre Slovensko. V krajnom prípade by sa aktivizovali naše záruky a museli by sme ich vyplatiť. A na to by sme si museli požičať,“ povedal štátny tajomník rezortu financií Vasil Hudák. Dosahy tejto alternatívy sú jasné – rast nášho dlhu, ktorý by mohol presiahnuť až 55 percent.
Čítajte viac:
Gréci si zvolili. A dali NIE šetreniu
Nemyslím si, že táto vláda vydrží celé funkčné obdobie
Grécky expert: Naša krajina zmenu privíta
Ohlasy svetových lídrov
Druhou, pre Európu a zrejme aj Grékov menej bolestivou možnosťou je, že budú svoj dlh splácať pomalšie. A teda aj menej škrtať. O tejto alternatíve hovorí aj Hudák s tým, že sú hranice, za ktoré nemôžeme ísť. Bolo v súlade aj s predvolebnými vyjadreniami Syrizy, ktorá Grékom namiesto bolestivého šetrenia sľúbila rast dôchodkov z 580 na 751 eur, ale napríklad aj elektrinu zadarmo pre chudobné domácnosti.
Posledné slovo v tomto súboji budú mať záchrancovia Atén – Európa a Medzinárodným menový fond. Ako však pre HN povedal šéf Katedry politológie na britskej Coventry University a Grék Alexander Kazamias, rokovania budú ťažké. Syrize by sa napriek tomu mohlo podľa neho podariť tento cieľ dosiahnuť. „Kľúčový bude súhlas Merkelovej s novým vyjednávaním. Ak bude súhlasiť, bude to veľké víťazstvo pre Syrizu,“ dodal Kazamias.
Spresnenie ministerstva financií SR „Expozícia voči EFSF nie je reálna expozícia Slovenska ani v prípade, že by sa Grécko rozhodlo nič neplatiť. Slovensko na vznik tohto aktíva nedalo ani cent, takže aj odpísanie pohľadávky EFSF voči Grécku nemá na nás okamžitý dopad.“ „Žiaden scenár nebude viesť k nárastu slovenského štátneho dlhu. Garancie Slovenskej republiky voči EFSF totiž už v našom dlhu započítané sú vo viac než 100-percentnej miere, takže by došlo len k transformácii jednej formy našich záväzkov na iné. No tu je nutné povedať že hovoríme len v teoretickej rovine a otázky smerujúce čo by bolo ak sú čisto špekulatívne.“ |