“Dosiahli sme absolútne fantastický výsledok, máme o dva mandáty viac, získali sme takmer o 200-tisíc hlasov viac,” hodnotí zvolená europoslankyňa Smeru Monika Beňová výsledky eurovolieb s tým, že sa tak udialo aj napriek atentátu na premiéra a predsedu strany Roberta Fica.
Pätica europoslancov Smeru bude v Európskom parlamente podľa nej predĺženou rukou vlády. “Budeme podporovať vládu v rozhodnutiach, ktoré urobí smerom k európskym témam,” dodala.
Aj podľa Ľuboša Blahu, ktorý získal svoj prvý mandát v europarlamente, Smer zaznamenal veľký úspech.
Vysvetľovanie výsledkov
“Pretože pred piatimi rokmi sme mali okolo 15 percent, teraz máme takmer 25, mali sme troch poslancov, dnes máme piatich. Navyše sa medzičasom odštiepila strana Hlas, ktorá má jedného poslanca, takže by to bol de facto dvojnásobný výsledok z hľadiska počtu kresiel,” podotkol.
Blaha pogratuloval PS k výhre v eurovoľbách. Zároveň však tvrdí, že progresívci boli porazení, lebo väčšina zvolených europoslancov presadzuje iný program ako oni.
“Keď si pozriete celkový počet europoslancov za Slovensko, tak ich progresivistický pohľad je v ťažkej menšine,” vyhlásil. Pri kľúčových európskych témach, ako sú podľa neho mier, migrácia, Green Deal či pri právo veta, sú v absolútnych počtoch v menšine.
“Téma po téme naozaj je porážkou Progresívneho Slovenska,” predkladá svoj pohľad na vec a volebnému víťazstvu PS dáva prívlastky ako nominálne či Pyrrhovo.
Okrem Beňovej a Blahu sa za Smer europoslancami stanú Katarína Roth Neveďalová, Erik Kaliňák a Judita Laššáková. Na post šéfky eurokomisie podľa Beňovej nebudú podporovať Ursulu von der Leyenovú, ktorú považuje skôr za lobistku ako političku.
Sľub v europarlamente sa skladá 16. júla, deň predtým sa Blaha a Kaliňák vzdajú mandátov poslancov v NRSR. “Dovtedy ďalej fungujeme v slovenskom parlamente,” podotkol Blaha, ktorý tiež priblížil, že začiatkom júla skončí na poste podpredsedu NRSR. Meno nástupcu sa podľa neho už rysuje, za jedného z vážnych kandidátov označil Tibora Gašpara.
Rokovania o členstve vo frakcii
Smer má pozastavené členstvo u európskych socialistov. Podľa Beňovej prebiehajú aktuálne rokovania o tom, do ktorej európskej rodiny sa europoslanci strany zaradia.
“Ak sa nedohodneme s frakciou, ktorá ponúka silný sociálnodemokratický rozmer, pre nás je oveľa dôležitejšie obhajovať záujmy vlády Slovenskej republiky a jej občanov. A môže to byť iná frakcia. Nebude to žiadna krajná ľavica ani pravica,” podotkla Beňová.
PS vyhralo voľby do Európskeho parlamentu so ziskom 27,81 percenta hlasov a obsadí šesť z 15 slovenských mandátov. Za ňou nasleduje Smer, ktorému odovzdalo hlas 24,76 percenta voličov a voličiek a získa päť mandátov. Hranicu piatich percent – potrebnú na zisk poslaneckého mandátu – prekonali taktiež strany Republika (12,53 percenta), Hlas (7,18 percenta) a KDH (7,15 percenta).