Pankreas (podžalúdková žľaza) je pomerne malý orgán, ale zohráva v živote človeka veľkú úlohu. Je uložený v brušnej dutine pod ľavou stranou bránice. Jeho vývod sa spája s vývodom žlčníka a ústi do začiatku tenkého čreva (dvanástnika). Je veľký približne ako ľudská dlaň, má okolo 75 gramov a rozmery cca 12 – 16 centimetrov.
Hlavné funkcie pankreasu
Pankreas dospelého človeka sa skladá z časti s vonkajším vylučovaním, v ktorej prebieha produkcia tráviacich enzýmov do tenkého čreva a z časti s vnútorným vylučovaním, ktorá produkuje hormóny do krvného obehu. Táto endokrinná časť obsahuje 1 až 2 milióny Langerhansových ostrovčekov.
Čo znamená vonkajšie vylučovanie (sekrécia)
● Znamená tvorbu tráviacich enzýmov. Tie napomáhajú pri trávení bielkovín, tukov a cukrov.
● Zmes týchto enzýmov sa nazýva pankreatická šťava. Je odvádzaná z pankreasu do dvanástnika, kde sa stretáva s natrávenou potravou prichádzajúcou zo žalúdka a podieľa sa na jej ďalšom spracovaní.
Čo znamená vnútorné vylučovanie (sekrécia)
● Znamená tvorbu hormónov. Hormóny sú látky produkované do krvi a odvádzané do cieľových tkanív, kde plnia svoju funkciu.
● Hormóny sú tvorené len v časti tkaniva pankreasu – v tzv. Langerhansových ostrovčekoch
Hlavné hormóny pankreasu a ich funkcia
Hormón inzulín
● Hlavnou úlohou inzulínu je znižovanie hladiny cukru (glukózy) v krvi.
● Podporuje prestup glukózy z krvného obehu do buniek. Tá sa potom stáva zdrojom energie pre celé telo.
● Prenesením glukózy do buniek sa zníži jej hladina v krvi (inzulín je teda regulátorom hladiny glukózy v krvi).
● Vylučovanie inzulínu z pankreasu nie je stále rovnaké a jeho množstvo v krvi sa neustále mení. Je závislé od toho, aká je aktuálna hladina krvného cukru. Pokiaľ dôjde k vzostupu hladiny glukózy v našom krvnom obehu, zvýši sa u zdravého človeka tvorba inzulínu v pankrease. Pokiaľ je, naopak, hladina glukózy v krvi nízka, produkcia inzulínu klesne. Najvyššia tvorba inzulínu nastáva po jedle, najnižšia je, naopak, v noci pri spánku alebo pri hladovaní.
Hormón glukagón
● Spolu s inzulínom sa podieľa na regulácii krvného cukru.
● Má však opačný účinok než inzulín, hladinu glukózy v krvi zvyšuje.
● Jeho tvorba závisí tiež od hladiny glukózy v krvi. Pri nízkych hladinách glukózy v krvi dochádza k zvýšeniu tvorby glukagónu, pri jej vysokých hladinách jeho tvorba, naopak, klesá.
● Hlavnou funkciou hormónu glukagón je rozklad zásobného škrobu (glykogénu) v pečeni. Rozkladom glykogénu vzniká glukóza, ktorá slúži ako okamžitý zdroj energie pre bunky ľudského tela. Pri nedostatku glukózy v krvi je týmto zabezpečená výživa životne dôležitých orgánov.
Stála hladina cukru v krvi
U zdravého človeka je teda stála hladina krvného cukru udržiavaná pôsobením hormónov inzulínu (hladinu glukózy znižuje) a glukagónu (hladinu glukózy zvyšuje).
Langerhansové ostrovčeky obsahujú 4 základné druhy buniek:
...alfa bunky produkujúce glukagón
...beta bunky produkujúce inzulín
...delta bunky produkujúce somatostatín
...gamma bunky produkujúce pankreatický polypeptid
Najpočetnejšiu skupinu predstavujú beta bunky produkujúce inzulín roztrúsené po celom ostrovčeku. Tvoria 70 – 80 % jeho objemu. Pri cukrovke 1. typu dochádza k ich rozpadu, ktorý spôsobí absolútny nedostatok inzulínu.
Unikátna autotransplantácia
Minulý rok v Univerzitnej nemocnici Martin zrealizovali ako prví na Slovensku autotransplantáciu Langerhansových ostrovčekov. Autotransplantácia do pečene sa martinským lekárom podarila vďaka spolupráci s českým Inštitútom klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).
Operáciu podstúpil 29-ročný Šimon, ktorý trpel opakovanými zápalmi podžalúdkovej žľazy. Išlo o život ohrozujúci stav. Ako príčinu týchto zápalov mu zistili vrodenú chronickú pankreatitídu, pri ktorej hrozí riziko vzniku rakoviny pankreasu.
(red)
(zdroj: Dôvera a Dr.Max)