Diabetici majú oproti úplne zdravým ľuďom výrazne vyššiu pravdepodobnosť rozvoja srdcových ochorení vrátane infarktu. Štandardné antidiabetiká znižujú hladinu glykémie, ale pridružené zdravotné problémy riešiť nedokážu. Medicína však prináša ľuďom s cukrovkou 2. typu zaujímavú alternatívu: lieky, ktoré nielen regulujú krvný cukor, ale navyše prospievajú aj srdcu.
Účinok potvrdila štúdia
Priaznivý vplyv nových liečiv nazvaných inhibítory SGLT2 a analógy GLP-1 na srdce a cievy u diabetikov 2. typu preukázala aktuálna štúdia z januára 2022 uverejnená v časopise Diabetes Care.
„Účinok týchto nových liečiv je vidieť okamžite, len čo ich pacienti začnú užívať. Avšak čím dlhšie ich berú, tým výraznejší je ich vplyv. Tieto liečivá by mohli zachrániť tisíce životov každý rok,“ hovorí profesor Martin Rutter z Univerzity v Manchestri.
Aj napriek týmto presvedčivým zisteniam nie sú zatiaľ spomínané liečivá v praxi bežne predpisované, a to predovšetkým kvôli ich vyššej cene. Ak sa preukáže ich pozitívny vplyv aj v nasledujúcich štúdiách, budú ich azda môcť do budúcnosti odporúčať ďalší diabetológovia.
Diabetes a srdcové choroby
Rozvoj srdcovo-cievnych ochorení je u diabetikov až dvakrát pravdepodobnejší ako u populácie bez diabetu. Tieto zdravotné ťažkosti sa navyše objavujú aj v nižšom veku. Príčin je hneď niekoľko:
– vyšší obsah cukru v krvi ničí cievnu výstelku a nervy ovplyvňujúce činnosť srdca;
– vysoký krvný tlak môže mechanicky poškodiť cievnu stenu;
– cholesterol sa usadzuje na cievnych stenách a obmedzuje voľné prúdenie krvi.
Zákernosť týchto prejavov je v tom, že ich nemožno bezprostredne vnímať. V neliečenom stave však vedú k závažným ochoreniam, k infarktu myokardu a mozgovej mŕtvici.
(diabetes.org.uk, diastyl.cz)