Pri výbere a následnej kúpe automobilu by mali byť zohľadnené viaceré faktory, ktoré sú v prípade rozhodovania sa mimoriadne dôležité. Okrem zvolenia konkrétneho typu vozidla a karosérie na základe vašich požiadaviek, je nutné premyslieť si taktiež stupeň výbavy, správnu motorizáciu a s ňou súvisiaci pohon kolies alebo druh prevodovky. A platí to tak u nových, ako aj u jazdených kúskov.
Všetky tieto „parametre“ totiž dokážu do veľkej miery ovplyvniť využiteľnosť auta, pohodlie a zároveň prevádzkové náklady, ktoré pre zabezpečenie použitia vozidla budete nútení vynakladať. Karoséria modelov SUV alebo pick-upy budú už len kvôli svojej veľkosti menej úsporné, než napríklad kompaktné crossovery alebo klasické hatchbacky a sedany/kombíky. Rovnako tak treba pri pohone oboch náprav počítať s vyššími výdavkami na údržbu pohonu, než je tomu u modelov napríklad s výhradne predným pohonom.
Pozrite si, aké sú plusy a mínusy manuálnych prevodoviek. Dokážu potešiť i potrápiť:
Samotná motorizácia potom snáď v najväčšej miere ovplyvňuje to, koľkokrát budete v priebehu mesiaca stáť na čerpacej stanici a koľko vás jazda bude stáť. Je totiž celkom výrazný rozdiel, ak má automobil spotrebu skromných šesť alebo naopak pokojne 12 a viac litrov na sto kilometrov. Z dlhodobého hľadiska sa to na výdavkoch určite odzrkadlí, nehovoriac o finančnej náročnosti väčších motorov na servisovanie. A v nákladoch sa dokáže odzrkadliť aj typ prevodovky, ktorý zároveň ovplyvňuje komfort vodiča.
Hoci manuálne prevodovky patrili najmä v Európe k absolútnemu štandardu, v súčasnosti sa už začína trend meniť a čoraz viac zákazníkov siaha po automatických prevodovkách. Tie poskytujú jednoduchšie ovládanie a prispievajú k väčšej „pohode“ na palube. Niektorí výrobcovia už manuál vôbec neponúkajú, najmä prémiovky ho z portfólia úplne vyškrtli alebo ho ponúkajú za príplatok (primárne u vyslovene ostrých modelov).
Je teda manuál už skôr prežitok alebo má stále čo ponúknuť aj v roku 2024? Sumár najzásadnejších benefitov manuálnej prevodovky sme zoskupili do galérie vyššie. Pozreli sme sa však aj na to, v čom ťahá za kratší koniec oproti čoraz populárnejším automatickým prevodovkám. Ktorému typu dávate prednosť vy?