Teplejšie jarné počasie, ktoré má v nadchádzajúcom týždni vystriedať mrazivé i veterné dni, začne mnohých lákať k prezúvaniu vozidiel na letné pneumatiky i celkovej údržbe áut. Kedy je najvhodnejší čas na výmenu zimných plášťov za letné sme už rozoberali v nedávnom článku, kto sa v tom času už unáhlil a jazdil na letných pneumatikách, pravdepodobne ho dynamicky sa meniace počasie s často tiež mrazivými teplotami a snežením vytrestalo.
Zdá sa, že s uvažovaním nad výmenou obutia na vozidle sa už pomaly môže začať. Prezutie by však nemala byť jediná činnosť, ktorú v rámci jarnej údržby svojmu štvorkolesovému spoločníkovi doprajete. Vyhnúť by sa motoristi totiž nemali ani dôkladnej očiste a hoci zásadná snehová nádielka sa ani túto zimu v nižších oblastiach príliš nekonala, vlhkosť, špina a posypová soľ dokážu i tak poriadne potrápiť karosérie áut. Najmä z dlhodobého hľadiska.
Ako správne umývať auto po zime? Minimalizujte riziko poškodenia karosérie zlou technikou:
Neraďte sa preto k tým majiteľom a vodičom, ktorí zanedbávajú dôležitosť udržiavania čistoty vozidla mimo letnej sezóny. Moderné novšie vozidlá už majú ochranu proti korózii na najčastejšie postihnutých miestach veľmi dobrú a zároveň i spôsob či kvalita lakovania je u nových áut podstatne lepšia, než tomu bolo v minulosti.
Nie každý si však môže dovoliť nové alebo iba pár rokov staré auto. Aj starším kúskom teda doprajte starostlivosť, ochrana voči agresívnej soli u nich nemusí byť práve dokonalá a veľkú úlohu tiež zohráva samotný stav karosérie. Ak totiž dôjde k poškodeniu lakovania na neplastových dieloch (ťukance z parkoviska na dverách, blatníkoch a podobne), výsledkom v spojení s vlhkosťou, špinou a soľou môže byť ideálny kokteil na rozvinutie korózie.
Dbajte preto na dôkladnú očistu nielen v lete, ale aj v zimnom a jarnom období. Dôležité je tiež ovládať správny postup umývania, ten nájdete v galérii vyššie. V opačnom prípade vzniknú škrabance, ktorých sa zbavíte iba finančne nákladným preleštením.
Ideálnym krokom je ešte pred začiatkom zimnej sezóny vozidlo dokonale vyčistiť a dopriať mu ochranu v podobe vosku alebo keramickej ochrany. To do veľkej miery zabráni poškodeniu karosérie vplyvom poveternostných podmienok a zároveň zaistí, že sa špina z vozidla bude odstraňovať jednoduchšie. Na jar, teda v týchto dňoch, je potom vhodné dôkladne auto vyčistiť zvonku i zvnútra, ideálne ručne a do detailov.
Nezabudnite ani na podvozok, kolesá, prahy dverí, rôzne záhyby či motorový priestor (ak si netrúfate, zverte auto do rúk profesionálov). Automatickým linkám, napríklad na benzínových staniciach, by sme sa snažili vyhnúť a volili ich iba v prípade časovej tiesne či netrúfnutia si na dôkladné ručné umývanie v samoobslužných boxoch. V automatických linkách hrozí totiž poškodenie karosérie rotačnými kefami a to najmä z dôvodu, že u mnohých nemáte istotu, že je ich údržba skutočne správne a pravidelne zaistená.