Sadelain bol ocenený za výskum genetickej modifikácie imunitných buniek na boj proti rakovine. Ocenenie Breakthrough Prize prebral minulý víkend v Los Angeles, informovala agentúra AFP. Sadelainova práca podľa agentúry viedla k vývoju novej formy terapie s názvom CAR-T, ktorá preukázala výnimočnú účinnosť proti niektorým typom rakoviny krvi.
Najskvelejšie mozgy sveta
Cena Breakthrough Prize sa udeľuje od roku 2010 a je dotovaná lepšie ako Nobelove ceny, poznamenala AFP. Oceňujú sa ňou „najskvelejšie mozgy sveta" v rôznych vedeckých oblastiach vrátane vied o živote, základnej fyziky a matematiky. Cez víkend tak bolo vyznamenaných približne 20 ďalších vedcov. Niektoré z ocenených výskumov zahŕňali účinné lieky na liečbu cystickej fibrózy - genetickej poruchy, ktorá postihuje pľúca, či objav najbežnejších genetických príčin Parkinsonovej choroby.
Sadelain si rozdelí finančnú dotáciu vo výške tri milióny dolárov s americkým imunológom Carlom Juneom, ktorý robil rovnaký prelomový výskum v tejto oblasti nezávisle od svojho spoluvíťaza. Sadelain študoval medicínu v Paríži a imunológiu v Kanade a následne - v roku 1989 - začal postdoktorandský výskum na Massachusetts Institute of Technology (MIT). AFP doplnila, že v tom čase bol veľký záujem o vývoj vakcín na „trénovanie" imunitného systému, aby rozpoznal a zničil rakovinové bunky.
Po prechode do Memorial Sloan Kettering Cancer Center v New Yorku Sadelain vyvinul spôsob, ako použiť deaktivovaný vírus na genetické preprogramovanie ľudských T-buniek.
Bunková terapia metódou CAR-T
Vďaka základom, ktoré položili Sadelain a June, je teraz k dispozícii pol tucta bunkových terapií pomocou metódy CAR-T schválených v USA a prebiehajú i stovky ďalších klinických štúdií.
Metóda CAR-T spočíva v tom, že pacientovi sa najskôr odoberú T-bunky, ktoré sa mimo tela upravia a potom sa infúziami vracajú späť do krvi. Takto sa vytvárajú takzvané živé lieky.
Liečba touto metódou sa osvedčila proti lymfómu, niektorým leukémiám a myelómu - závažnej a komplexnej rakovine krvi.
Sadelain opakovane vyjadril nádej, že jeho výskum umožní "aplikovať túto liečbu aj na iné druhy rakoviny". Doplnil, že CAR-T bunky by mohli pôsobiť proti autoimunitným ochoreniam ako lupus a jedného dňa možno i proti cukrovke či roztrúsenej skleróze. (tasr)