Vedci z Izraela zistili, že doteraz často používané umelé sladidlá ovplyvňujú baktérie v čreve a nie sú úplne bezpečné.
Informovala o tom Česká televízia ČT24 na svojej stránke.
„Umelé sladidlá by sa naďalej nemali považovať za bezpečnú náhradu cukru. Štyri najpoužívanejšie totiž zasahujú do zloženia črevných baktérií a dve z nich majú vplyv na metabolizmus glukózy,“ citovala televízia štúdiu tímu izraelského imunológa Erana Elinava publikovanú v prestížnom vedeckom časopise Cell.
Narúšajú mikrobióm
Podľa Elinava, ktorého citoval server The Times of Israel, by nemali byť umelé sladidlá považované za bezpečné, kým záver výskumu jeho tímu nebude vyvrátený.
„V štúdii sa uvádza, že konzumácia sacharínu a sukralózy u zdravých dospelých narúša metabolizmus glukózy. Vedci posudzovali aj vplyv stévie a aspartámu a podľa záveru všetky tieto sladidlá ovplyvňujú zloženie črevných baktérií alebo mikrobiómu,“ napísala ČT24 na svojom webe.
Sladidlá teda podľa izraelských vedcov ovplyvňujú mikrobióm.
Izraelčania vo svojej štúdii nadviazali na predchádzajúci výskum pred ôsmimi rokmi, ktorý sa vykonával na hlodavcoch.
„Vtedy sa dospelo k záveru, že náhradky cukru, ktoré vznikli, aby uspokojili túžbu po sladkom a zároveň neovplyvnili hladinu glukózy, mohli v skutočnosti prispieť k šíreniu epidémie túžby po sladkom, ktoré už mali pomôcť riešiť,“ zhrnula Česká televízia na svojej stránke.