Ako informoval český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) na svojej stránke, máme už viacero dôkazov o tom, že stredomorská strava pomáha predchádzať srdcovým ochoreniam, infarktom a mŕtviciam.
Otázkou však zostáva, čo keď už srdcovým ochorením trpíme?
Odpoveď na ňu priniesla podľa SZÚ nedávna randomizovaná štúdia zverejnená v časopise The Lancet.
Zúčastnilo sa jej tisíc dobrovoľníkov v Španielsku, ktorí mali koronárne ochorenie tepien (nahromadenie plaku v srdcových tepnách).
„Účastníci boli náhodne rozdelení do dvoch skupín. Jedna skupina jedla typickú stredomorskú stravu, druhá sa stravovala nízkotučne. Obe skupiny s diétou kládli dôraz na ovocie a zeleninu,“ napísal český Štátny zdravotný ústav na svojom webe.
Stredomorská vs. nízkotučná diéta
V štúdii, stredomorská diéta uprednostňovala potraviny s vysokým obsahom mono-nenasýtených tukov, najmä olivový olej a orechy, spoločne so strukovinami, celozrnnými obilninami, hydinovým mäsom a tučnými rybami.
Nízkotučná strava zahŕňala menej mono-nenasýtených tukov, iba chudé verzie rýb a zeleniny, hydiny a viac kalórií denne zo sacharidov, najmä celozrnných obilnín, strukovín a zemiakov.
Obe skupiny mali taktiež pravidelné konzultácie s dietológom. O sedem rokov neskôr mali tí v skupine so stredomorskou stravou o 26 % nižšie riziko srdcového infarktu alebo mŕtvice v porovnaní s ľuďmi zo skupiny s nízkotučným obsahom tukov.