Klimatické zmeny a rastúce sucho menia podmienky pestovania plodín. Do záujmu poľnohospodárov sa tak dostávajú potraviny, ktoré v našich podmienkach nie sú časté. Plodinou budúcnosti sa zrejme stane cícer, známy napríklad z Ázie.
Jeho výhodou je vysoká a kvalitná nutričná hodnota. Ide navyše o plodinu, ktorá sa dá úspešne pestovať v našich klimatických podmienkach. Na jej adaptáciu sa zameriavajú vedci Mendelovej univerzity (MU) v Brne.
Semená cíceru patria medzi najkvalitnejšie strukoviny vhodné pre ľudskú výživu. Štúdie tiež zistili, že konzumácia cíceru môže pomôcť uľahčiť a zabezpečiť pravidelnejšie vyprázdňovanie. Ako dokáže znížiť cícer riziko rakoviny, srdcových chorôb či cholesterolu?
Cícer baraní alebo inak rímsky hrach je jednou z najchutnejších strukovín, informovala MU na svojej stránke. Spoločne s ďalšími je niekedy označovaná za tzv. mäso chudobných.
„Už dávno nepatrí iba do jedálnička priaznivcov rastlinnej stravy, ale vďaka svojmu zloženiu, chuti a súčasne záujmu o pestrosť v strave aj do bežného jedálnička Stredoeurópana,“ uviedla Veronika Sedláková z Agronomickej fakulty MU v Brne.
Ako dodala, semená cíceru patria medzi najkvalitnejšie strukoviny vhodné pre ľudskú výživu. Sú nielen bohatým zdrojom bielkovín so značným množstvom esenciálnych aminokyselín a sacharidov, ale tiež zdrojom minerálo...
Zostáva vám 85% na dočítanie.