Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie (SSAKI) apeluje na zvýšenie používania alergénovej imunoterapie (AIT) na Slovensku.
Upozorňuje, že každoročne významne pribúda počet pacientov s alergiami a astmou, pričom práve rozšírenie tejto liečby by podľa nich malo pomôcť.
Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Róbert Babeľa tvrdí, že rezort sa plánuje témou a konkrétnymi návrhmi spoločnosti zaoberať.
Stúpajúci trend
Na Slovensku trpia alergickou nádchou približne traja z desiatich Slovákov, v prípade astmy ide o jedného z desiatich.
Odborníci však upozorňujú, že tieto čísla budú mať stúpajúci trend, za čo významne môže aj pandémia Covid-19, keď pre nižší počet návštev v ambulanciách imuno-alergológov došlo k poklesu včasnej diagnostiky nových pacientov s alergiami.
„Ak sa alergická nádcha včas a adekvátne nelieči, vo väčšine prípadov sa vyvíja do ďalších alergických ochorení a tiež do astmy,“ upozornil hlavný odborník MZ SR pre klinickú imunológiu a alergológiu Peter Pružinec.
Hoci dnes pacienti majú k dispozícii účinnú liečbu v podobe alergénovej imunoterapie, Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie upozorňuje, že na Slovensku sa používa v nízkej miere.
„Je schopná liečiť príčinu najrozšírenejších typov alergií na pele, roztoče či jed blanokrídleho hmyzu. Cieľom je naučiť imunitný systém organizmu daný alergén tolerovať a na tento alergén nereagovať prehnanou, teda alergickou reakciou,“ vysvetlil prezident spoločnosti Miloš Jeseňák.
Nová štúdia
Okrem vyliečenia hovorí aj o znížení rizika rozvoja nových alergií a astmy. Dodal, že Európska lieková agentúra ju označuje za jediný spôsob liečby, ktorý dokáže modifikovať priebeh ochorenia a nepotláča len príznaky.
Odborníci tiež poukázali na novú zahraničnú štúdiu, ktorej výsledky hovoria o tom, že alergénová imunoterapia zabraňuje zhoršovaniu ochorenia, zlepšuje kontrolu astmy, má pozitívny dopad na dolné dýchacie cesty, znižuje pravdepodobnosť zápalu pľúc a užívania antibiotík a znižuje počet hospitalizácii či ich dĺžku.
Slovenská spoločnosť alergológie a klinickej imunológie výzvu adresuje do svojich radov a o pomoc požiadala aj rezort zdravotníctva a zdravotné poisťovne.
Odborníci im predstavili návrhy riešení, v ktorých žiadajú o zmenu prístupu ohodnocovania výkonov lekárov súvisiacich s podávaním tejto liečby zo strany zdravotných poisťovní.
Podľa prieskumu realizovaného Slovenskou spoločnosťou alergológie a klinickej imunológie medzi alergológmi je aj toto jedna z hlavných bariér používania alergénovej imunoterapie na Slovensku.
„Aj na základe viacerých dostupných analýz si uvedomujeme, že alergénová imunoterapia je účinná liečba, ktorá zároveň aj významne šetrí náklady zdravotného systému z dlhodobého hľadiska. Preto sa návrhmi Slovenskej spoločnosti alergológie a klinickej imunológie budeme na ministerstve zdravotníctva zaoberať a rokovať aj so zdravotnými poisťovňami o dobrom nastavení navrhovaných riešení do budúcna,“ zhrnul Babeľa.