Americká kardiologická asociácia nedávno zverejnila výsledky ich 30-ročného výskumu, v rámci ktorého zisťovali i vzťah medzi konzumáciou avokáda a rizikom kardiovaskulárnych príhod u dospelých v USA.
Zistili, že dve porcie avokáda (alebo 80 gramov) týždenne môžu znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení o 16 percent a ischemickej choroby srdca o 21 percent.
Odborníci z Americkej kardiologickej asociácie dospeli k záveru, že nahradenie určitých potravín obsahujúcich tuk avokádom by mohlo znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení.
Štúdia bola publikovaná v časopise Americkej kardiologickej asociácie (Journal of the American Heart Association JAHA). Informoval o tom medicínsky portál Medical News Today.
„Dobré a zlé“ tuky
Kardiológovia z USA odporúčajú obmedziť päť až šesť percent príjmu kalórií z nasýtených mastných kyselín.
Pre lepšie zdravie srdca ich taktiež preferujú nahradiť spolu s tzv. trans-tukmi mononenasýtenými a polynenasýtenými tukmi (nazývajú sa aj ako „dobré tuky“).
Ako napísal Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Rožňave na svojej stránke, nasýtené tuky, transmastné tuky a cholesterol v potrave môžu zvýšiť hladinu cholesterolu (napríklad živočíšne tuky, stužené tuky, tuky vo vyprážaných jedlách či tuky v sladkostiach).
„Potraviny, ktoré udržujú nízku hladinu cholesterolu, zahŕňajú mononenasýtené tuky, ako sú orechy či olivový olej, polynenasýtené tuky, napríklad ryby i repkový olej a vlákninu rozpustnú vo vode (napríklad ovos, fazuľu a šošovicu), taktiež v odporúčanej miere ovocie a surová zelenina,“ spresnil úrad na svojom webe.
Podľa amerických kardiológov je avokádo bohaté práve na mononenasýtené a polynenasýtené tuky. „Štúdie zistili, že ich pravidelná konzumácia znižuje triglyceridy, cholesterol lipoproteínov s nízkou hustotou (LDL cholesterol) a hladinu celkového cholesterolu,“ spresnil Medical News Today na svojej stránke.
Neznižuje ale riziko mŕtvice
Väčšina štúdií o konzumácii avokáda sa doteraz zamerala na kardiovaskulárne rizikové faktory.
P...
Zostáva vám 85% na dočítanie.