Čo vás vedie k tak významným investíciám do majetku, ktorý ani nie je vo vašom vlastníctve?
Spoločnosť AGEL už takmer 20 rokov investuje do modernizácie nemocníc. Sme presvedčení, že všetci si zaslúžia kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. Rovnako si uvedomujeme, že ak chceme zastaviť odliv zdravotníckeho personálu, je potrebné vytvoriť pre týchto ľudí aj lepšie pracovné prostredie. Na dosiahnutie tohto stavu však naše mestá a kraje potrebujú silného partnera. Sme radi, že sa môžeme podieľať na zvyšovaní úrovne zdravotníctva na Slovensku.
V akej fáze sú dnes jednotlivé projekty?
Na to, aby som vedel uviesť mieru súčasného stavu projektov, sa treba najskôr pozrieť do minulosti. Predloženiu projektov do výzvy Plánu obnovy a odolnosti predchádzalo viacero rokov systematickej práce. Investovalo sa do generelov nemocníc, do štúdií, do dielčích projektov s cieľom dostať ich až do štádia územných rozhodnutí. Všetky tieto investície činil AGEL z vlastných zdrojov spoločnosti a ich suma sa šplhala k 4 miliónom eur. Vďaka tejto systematickej práci následne projektový tím mohol z generelov selektovať dielčie projekty, ktoré po vyhlásení výziev boli technicky a medicínsky upravené tak, aby dokázali splniť podmienky výzvy a následne sa mohli prihlásiť so žiadosťou o získanie finančných prostriedkov do nemocníc v majetkoch miest a krajov a v prospech všetkých zamestnancov a pacientov týchto nemocníc.
Vďaka systematickej práci a vďaka cieleným investíciám do plánov rozvoja zdravotníckych zariadení dokáže spoločnosť AGEL aj bez potreby dodatkov dodržať harmonogramy, ku ktorým sa v rámci pravidiel výzvy zaviazala. Aj preto sa už všetky naše projekty nachádzajú vo fáze realizácie výstavby a postupnej dodávky zdravotnej techniky. Ich ukončenie je plánované do konca júna 2026, ale naše interné ciele sú odvážnejšie a práce zatiaľ prebiehajú na všetkých stavbách podľa harmonogramu.
Aké zmeny čakajú jednotlivé zariadenia?
Začnime na východe. Hlavným cieľom rekonštrukcie v Nemocnici AGEL Levoča je vybudovanie nadstavby psychiatrie a jej následné prepojenie so súčasným pavilónom psychiatrického oddelenia. V nadväznosti na projekt psychiatrie bude nemocnica investovať aj do projektu výstavby a zariadenia pracoviska MRI, ktoré zabezpečí rýchlejšiu a presnejšiu diagnostiku nielen úrazových, ale aj zápalových a nádorových ochorení. Vybudujeme tak moderné zariadenie so špičkovým technickým vybavením, vďaka čomu sa zefektívnia klinické a prevádzkové procesy a zvýši sa komfort pre klientov i zamestnancov.
Do „Výzvy na financovanie malých investičných projektov“ sa zapojila aj Nemocnica AGEL Krompachy. Na čo budú prostriedky použité?
V Krompachoch pribudne 26 nových lôžok. V rámci projektu pôjde o rekonštrukciu a modernizáciu stavieb, dodávku zdravotníckej techniky, zariadenia a vybavenia. Zrealizujú sa aj opatrenia na zvýšenie energetickej hospodárnosti budov. Aj keď sa nám vďaka úspešne pripraveným projektom podarilo získať dotáciu pre levočskú a krompašskú nemocnicu, spoločnosť AGEL sa na financovaní spolupodieľa a do investícií v týchto projektoch dáva z vlastných zdrojov vyše 4 miliónov eur.
Čo bude výsledkom investície do zvolenskej nemocnice prevyšujúcej 34 mil. eur?
Moderný, päťpodlažný pavilón chirurgických disciplín. Pre pacientov tento projekt prinesie desiatky zrekonštruovaných a 60 nových lôžok, nové operačné sály a modernú recepciu. Úplnou novinkou budú tzv. rodinné izby na gynekologicko-pôrodníckom oddelení, ktoré umožnia sprevádzajúcej osobe, aby bola s rodičkou počas celého pobytu v nemocnici.
Pozornosti sa dostalo aj opotrebovanej žiarskej nemocnici. Ako to pocítia pacienti?
Nemocnica AGEL Žiar nad Hronom profituje z úspešnosti tej zvolenskej, ktorej sa podarilo získať veľkú investíciu z prostriedkov plánu obnovy. Vďaka tomu sme mohli významnú časť finančných prostriedkov určených na investície vo zvolenskej nemocnici, ktoré sú dnes súčasťou veľkého projektu, presunúť do Žiaru nad Hronom. V úvode tohoto roku sme zakúpili 107 nových lôžok a v júni sa začala rekonštrukcia na oddelení jednodňovej zdravotnej starostlivosti, vďaka ktorej vznikne osem dvojlôžkových a štyri jednolôžkové izby. Aktuálne sme dokončili rekonštrukciu urgentného príjmu, ktorá zahŕňa aj vybudovanie priestrannej čakárne pre pacientov a novej recepcie. Zároveň je v spracovaní projekt chirurgickej časti urgentného príjmu, ktorý na prvú etapu zmeny internistickej časti urgentného príjmu plynule nadviaže. Novú tvár dostane aj fasáda nemocnice a rekonštrukciou prejde i príjazd k lôžkovej časti.
Ďalšie desiatky miliónov sú vyčlenené pre Nemocnicu AGEL Levice. Čo prinesú?
V rámci rekonštrukcie prejde až 170 lôžok modernizáciou, vybudujú sa nové centrálne operačné sály, jednotka intenzívnej starostlivosti, ako aj moderná lôžková jednotka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) a oddelenie multiodborovej intenzívnej starostlivosti (OMIS). Prepojí sa nedávno otvorený urgentný príjem s diagnostickým komplexom (RTG, USG, CT) a s novo vybudovanými operačnými sálami. Pod jednou strechou tak pacienti budú mať prístup k najmodernejším metódam diagnostiky a liečby, a to v príjemnom a bezpečnom prostredí. Prezentujeme, že toto bude stáť 56 miliónov eur, avšak celkový účet bude napokon vyšší, nakoľko sme sa v spoločnosti rozhodli investovať ďalších viac ako 15 miliónov eur aj z vlastných prostriedkov. Môžeme teda pokojne hovoriť o tom, že investícia spolufinancovaná z plánu obnovy a zo súkromných finančných prostriedkov našej spoločnosti v krajskej nemocnici v majetku nitrianskej župy bude presahovať sumu 70 miliónov eur.
V Skalici sa tiež stavia, a to doslova od podlahy. V akej fáze sa aktuálne nachádzate?
Štvorposchodový lôžkový pavilón internistických disciplín vo FN AGEL Skalica s kapacitou 96 lôžok bude stáť na mieste pavilónu bývalej neurológie, ktorý je už zbúraný. Aktuálne sa realizujú prekládky teplovodných a elektrických vedení a po ukončení tejto etapy začneme so samotnou výstavbou nového pavilónu, konkrétne budovaním základov. Pavilón bude mať moderné prístrojové vybavenie a logistické usporiadanie na diagnostiku, hospitalizáciu a liečbu pacientov. Rovnako sa zlepší komfort pre zdravotnícky personál vďaka optimalizácii starostlivosti a prístupu k pacientom. Ide o najväčšiu investíciu do zdravotného zariadenia v Trnavskom samosprávnom kraji, a to vo výške 27 mil. eur.
Plánujete ďalšie projekty a prípadné zapojenie sa do ďalších výziev, ktoré ministerstvo zdravotníctva pripravuje?
Ako som spomenul v úvode rozhovoru – rozsiahle investície do generelov a dielčích projektov znamenajú, že dnes sme pripravení uchádzať sa o dotácie, ktoré pre naše nemocnice, pre kraje a mestá, v ktorých sa nachádzajú, dávajú zmysel. Nesledujeme len výzvy ministerstva zdravotníctva, ale všetky dotačné programy na Slovensku i v rámci cezhraničných spoluprác, ktoré by sme dokázali využiť v prospech našich zariadení, ich zamestnancov, pacientov a obyvateľov regiónu. Nesústredíme sa teda len na výzvy z plánu obnovy, ale komplexne mapujeme možnosti prostredníctvom nášho skúseného dotačného personálu. Vďaka dôslednej príprave následne máme možnosť flexibilne reagovať na ponúkané možnosti a dotačné príležitosti preto plánujeme aktívne využívať aj v budúcnosti.