Tvoria viac ako tretinu zdravotníkov a je ich viac ako 30 000. Nedostatok sestier je však jedným z najväčších a dlhodobých problémov nášho zdravotníctva. Aké možnosti na vzdelávanie majú sestry na Slovensku a odkiaľ prichádzajú do systému? Vybrať si môžu zo siete 30 stredných zdravotníckych škôl (SZŠ). Takmer všetky z nich ponúkajú študijný odbor praktická sestra a už iba zopár z nich utlmený odbor diplomovaná všeobecná sestra ako vyššie odborné štúdium. Zriaďovateľom 23 SZŠ je samosprávny kraj a sedem škôl má cirkevného zriaďovateľa.
V každom kraji sa nachádzajú viaceré SZŠ, pričom najviac, až šesť, pôsobí v Prešovskom kraji. Najmenej hustá sieť je po zohľadnení rozlohy v najväčšom Banskobystrickom kraji. Z hľadiska miest ich najviac sídli v Košiciach, a to až tri. Najnovšiu SZŠ otvorili v roku 2019 v Prievidzi. Aj maďarský vyučovací jazyk je dostupný na SZŠ v Dunajskej Strede, Nových Zámkoch a Rožňave.
Ministerstvo zdravotníctva pre Zdravotnícke noviny uviedlo, že považuje rozmiestnenie a sieť SZŠ za adekvátnu a nemá v pláne otvárať ďalšie nové stredné zdravotnícke školy, a to aj s ohľadom na počet existujúcich stredných škôl a tiež geografické umiestnenie. „K problematike uvádzame, že ministerstvo školstva ako riadiaci orgán celého systému školstva momentálne s odborným tímom, v ktorom pôsobí aj MZ SR, prehodnocuje sieť stredných škôl a plánuje ju op...
Zostáva vám 85% na dočítanie.