Detskú neurológiu vníma síce ako náročný, ale nesmierne zaujímavý a podnetný odbor pediatrie.
Podľa nej je veľkým problémom malý počet detských neurológov na Slovensku, ale na druhej strane vidí, že tento odbor budí u študentov medicíny záujem, hovorí MUDr. Stanislava Suroviaková, PhD. z Univerzitnej nemocnice Martin.
Prečo ste sa rozhodli študovať medicínu?
Počas štúdia na gymnáziu som inklinovala k humanitárnym predmetom a medicína bola tak prirodzeným rozhodnutím. Veľmi sa mi páčilo, že v sebe spája aj pomoc ľuďom. Takže rozhodnutie bolo jasné.
Mali ste inšpiráciu z domova? Máte v rodine lekára?
Nie, v blízkej rodine nemám žiadneho lekára.
Prečo ste si vybrali detskú neurológiu?
Už počas štúdia medicíny som vedela, že sa chcem v budúcnosti venovať pediatrii. Po ukončení štúdia som pracovala prvé štyri roky na detskom oddelení v Dolnom Kubíne. Tam som videla realitu fungovania detského oddelenia v malej nemocnici. S odstupom času to hodnotím ako pekný čas, ale pracovne som cítila, že sa potrebujem posunúť.
Počas predatestačnej cirkulácie pediatrie som dostala v Martine ponuku od prednostu prof. Bánovčina pracovať na Klinike detí a dorastu Univerzitnej nemocnice Martin potom s ďalším smerovaním do detskej neurológie. Detský neurológ tu v tom čase chýbal. Vtedy som nemala úplne jasnú predstavu o tomto odbore, s obavami, ale aj očakávaním som ponuku prijala.
Ako sa to však niekedy v živote stáva, človek začne chápať mnohé súvislostí až s odstupom času. Dnes som prof. Bánovčinovi za túto pracovnú príležitosť veľmi vďačná. V detskej neurológii vidím síce náročný, ale nesmierne zaujímavý a podnetný odbor pediatrie.
Spomínate si, čím vám pediatria ulahodila, resp. prečo ste si vybrali starostlivosť o deti, a nie dospelých?
Neviem, vždy som to mala v sebe zakorenené, že práca s detskými pacientmi ma lákala viac ako práca s dospelými.
V rámci svojej praxe sa venujete diagnostike a liečbe neurologických pacientov v pediatrii. Čo je vaša srdcovka?
Na Klinike detí a dorastu v Martine sa venujeme spolu s kolegami širokému spektru neurologických ochorení u detských pacientov. Ak to môžem nazvať srdcovkou, tak určite sú to pacienti s komplikovanými diagnózami, u ktorých v diferenciálnej diagnostike krok za krokom pátrame po príčine ochorenia. Hoci to veľakrát stojí nesmierne veľa úsilia, ale som nútená sa aj vďaka týmto pacientom neustále vzdelávať a tým aj posúvať dopredu.
Môžete uviesť nejaký príklad komplikovanej diagnózy?
Spektrum komplikovaných diagnóz je v detskej neurológii veľmi široké. Mnohé neurologické ochorenia v detskom veku sú svojím výskytom vzácne, preto vyžadujú aj spoluprácu so špecialistami iných odborov, sú to napr. metabolické ochorenia, neuromuskulárne, epileptické encefalopatie, ale aj raritné neurodegeneratívne ochorenia.
S ktorými detskými neurologickými ochoreniami sa stretávate najčastejšie?
Medzi najčastejšie detské neurologické ochorenia, s ktorými sa stretávam v praxi, patria epilepsia, bolesť hlavy, zápalové ochorenia mozgových obalov a mozgu, ale u nás sa veľmi často stretávame aj s rôznymi kraniocerebrálnymi poraneniami.
Máte aj pacientov so spinálnou svalovou atrofiou?
Riešime diagnostiku týchto pacientov, ale liečba je potom smerovaná na iné centrá. Títo pacienti sú potom u nás monitorovaní v pravidelných intervaloch v spánkovom labora...
Zostáva vám 85% na dočítanie.