Je na našich lekárskych fakultách veľa zahraničných študentov? Určite áno. Aj Kristína, ktorej celé meno majú v redakcii HN, študuje v Bratislave na lekárskej fakulte. Je síce pravda, že so zahraničnými študentmi až tak do kontaktu neprichádza, lebo slovenská a anglická paralerka sú od seba oddelené, čiže každá časť má svoje hodiny. Jedni v slovenčine, druhí v angličtine.
V anglickej paralerke podľa Kristíny nájdete naozaj rozmanitosť. Nemci, Španieli... Vie sa, že sú to študenti, napríklad tí Nemci, ktorí pôvodne chceli študovať v Nemecku na univerzite, ale prijatí neboli. A keďže ich rodičia si to mohli dovoliť, tak zaplatili veľké peniaze, aby sa dostali sem.
„Slovenská paralerka je bezplatná, ale tá anglická nie, takže zahraniční študenti si musia veľa platiť,“ hovorí študentka Kristína.
Celkovo si všíma atmosféru medzi mladými absolventmi a hodnotí, že mladí vrátane nej tam byť nechcú. Alebo, lepšie povedané, nechcú byť na Slovensku. Je im pritom jedno, či by fakulta prijala viac slovenských študentov ako zahraničných, lebo si všímajú iné veci, ktoré sa im nepáčia.
Napríklad Kristína má sestru, ktorá tiež študuje medicínu, ale v Brne. Tvrdí, že je to neporovnateľné. Lepšia je budova, oveľa krajšia. „Vyzerá to tam ako v Amerike, keď si pozriete ten kampus,“ okomentovala.
Tiež ľudia sú tam otvorení novým, moderným veciam. A keď sa včera štátnicovalo, tak po skúškach boli študenti dopytovaní, kam teraz pôjdu. Väčšina odpovedala jasne. Pôjdu do Českej republiky. Na otázku prečo odpovedali všetci opýtaní dvoma slovami. „Politická situácia.“
Žiadajú zmenu
Zostáva vám 68% na dočítanie.