Súčasný stav v sieti poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti v Žilinskom samosprávnom kraji (ŽSK) je kritický. Upozornila na to hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.
Zdôraznila, že na súčasne prevádzkované špecializované ambulancie je vyvíjaný veľký tlak, ktorý v mnohých prípadoch presahuje únosné pracovné zaťaženie lekárov. „Zároveň neustále rastie priemerný vek lekárov špecialistov,“ povedala.
Do stabilizačných programov investovali milión
Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová uviedla, že riešením problému nedostatku lekárov sa kraj intenzívne a dlhodobo zaoberá. Povedala, že sa snažia motivovať a finančne podporiť mladých lekárov programom na stabilizáciu lekárov v Žilinskom kraji. Dodala, že od roku 2018 do stabilizačných programov investovali 1,2 milióna eur.
Rovnako tak podľa krajskej predsedníčky intenzívne rokujú so všetkými nemocnicami o výchove špecialistov. Tie sú jediným subjektom, ktorý môže vzdelať lekára v špecializovanej činnosti na odborných oddeleniach. „Opakovane upozorňujeme ministerstvo zdravotníctva na potrebu legislatívnych zmien a rovnako zdravotné poisťovne. Ich prioritou by malo byť zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov a majú možnosť nastavenia motivačných programov prostredníctvom platieb za výkony z vybraného zdravotného poistenia,“ objasnila Jurinová.
Nedostatok špecializovaných ambulancií podľa župy nie je možné vyriešiť bez zásadných legislatívnych zmien zo strany štátu. Tiež bez zmeny financovania zo strany zdravotných poisťovní a rozšírenia kompetencií pre samosprávne kraje pri tvorbe ambulantnej siete. „Podporné programy zo strany ŽSK pomáhajú stabilizovať sieť zdravotnej starostlivosti, ale nedokážu zabezpečiť dostatok absolventov v príslušných špecializovaných lekárskych odboroch,“ zhodnotila hovorkyňa.
Audit personálnych normatívov
Z komunikačného odboru rezortu zdravotníctva v reakcii ubezpečili, že pripravujú audit plnenia personálnych normatívov v ambulantných a ústavných zdravotníckych zariadeniach. Na základe toho má ministerstvo v pláne upravovať kompetencie jednotlivých zdravotníckych povolaní. „Rezort už upravoval kompetencie vybraných zdravotníckych pracovníkov, konkrétne praktickú sestru - asistenta. Pokračujú práce na úprave kompetencií sestry a pôrodnej asistentky a následne aj ostatných zdravotníckych pracovníkov. Naším cieľom je udržať absolventov a zastaviť odchod skúsených zdravotníkov zo systému,“ informovali z komunikačného odboru.
Ďalej dodali, že pripravujú definíciu novej verejnej minimálnej siete poskytovateľov špecializovanej ambulantnej starostlivosti. Zadefinujú tak, kde, koľko a ktorých špecialistov je potrebných na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň deklarovali, že umožnia lekárom špecialistom získať podporu na vznik nových ambulancií v nedostatkových regiónoch a modernizáciu prístrojového vybavenia už existujúcich ambulancií vybraných odborností. Ďalšou z priorít je aj zavedenie nového katalógu zdravotných výkonov pre ambulantný sektor. Pripomenuli, že jedným z nástrojov riešenia nedostatku lekárov je aj rezidentské štúdium.
(tasr)