Vydávajú povolenia, určujú zdravotné obvody, kontrolujú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, riešia sťažnosti pacientov a mnoho iného. Na župách sú v každodennom kontakte s lekármi i s pacientmi. Sekcia zdravotníctva je aj jednou z desiatich odborných sekcií zriadených v SK8, združení všetkých samosprávnych krajov. Predsedá jej PhDr. Silvia Pekarčíková, MPH, MHA zo Žilinského samosprávneho kraja. Zverejňujeme druhú polovicu ankety so šéfmi odboru alebo oddelenia zdravotníctva. Odpovede z košickej župy nám do uzávierky neprišli.
1. V čom je vaša župa špecifická z pohľadu zdravotníckych zariadení, poskytovanej zdravotnej starostlivosti a vzdelávania zdravotníkov?
2. Čo treba prioritne riešiť v našom zdravotníctve v roku 2024? Aké kompetencie žúp v oblasti zdravotníctva by možno bolo vhodné upraviť, presunúť, prípadne v legislatíve ich spresniť?
3. Aké projekty či kampane v oblasti zdravotníctva váš čakajú v tomto roku?
Prof. MUDr. Bruno Rudinský, CSc. (Nitriansky samosprávny kraj)
1. Veľmi aktívne pracujeme na príprave projektov pre plánované RCIS (regionálnej centrá integrovanej starostlivosti) s cieľom vybudovať v jednotlivých mikroregiónoch (zlatomoravecký, štúrovský, šuriansky, šaliansky, želiezovský a šahiansky) takzvané centrá zdravia, ktoré by integrovali ako ambulantnú zdravotnú starostlivosť, tak aj sociálnu starostlivosť. V integrácii ambulancií všeobecných lekárov, špecialistov a spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek vidíme perspektívu, ako v konkrétnom regióne zabezpečiť kvalitnú, dostupnú a organizovanú zdravotnú starostlivosť.
Radi by sme konečne pretavili do reality zámer vybudovania „cesty pacienta“ pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. To je možné len pri spolupráci všetkých zainteresovaných a využití digitalizácie a moderných inovačných prvkov (koordinačné administratívne centrá – call centrá, terénne sestry, digitalizácia, objednávací systém, telemedicínske aplikácie, monitoring chronicky chorých pacientov, poradenstvo...).
2. Nevyhnutné je urýchlene dofinancovať ambulantný sektor, a tým vytvoriť podmienky na reformy v tejto oblasti. Bez tohto kroku, ktorý sa mal udiať pred dofinancovaním a optimalizáciou siete ústavných zariadení, nebudeme schopní udržať ani súčasný stav. Už terajšie kompetencie žúp v oblasti zdravotníctva nie sú dostatočne finančne kryté.
3. Nitriansky kraj má isté špecifiká, ktoré sú pre nás výzvou. Je z demografického hľadiska „najstarší“ na Slovensku. Máme najviac onkologických ochorení a úmrtí súvisiacich s nimi na Slovensku. Máme k dispozícii veľmi málo lôžok následnej zdravotnej starostlivostí a paliatívnych lôžok.
Našu pozornosť musíme sústrediť na preventívne programy, edukáciu obyvateľstva, hlavne mladých ľudí. Všetky naše snaženia sú však závislé od finančného krytia, a to je zásadný problém.
PhDr. Lucia Šmidovičová, PhD., MPH (Trnavský samosprávny kraj)
1. Trnavská župa sa stala poskytovateľom ambulantnej zdravotnej starostlivosti v nedostatkových špecializáciách, a to zriadením zdravotníckeho zariadenia Zdravá župa, s.r.o., kde sa momentálne okrem všeobecnej ambulancie pre dospelých nachádza kardiologická a neurologická ambulancia, agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti a mobilný hospic. Zároveň sme sa s účinnosťou od 1. decembra 2022 stali prostredníctvom spoločnosti Zdravá župa dočasným prevádzkovateľom pevnej ambulantnej...
Zostáva vám 85% na dočítanie.