Slovensko je v porovnaní so svetom na popredných priečkach vo výskyte aj v úmrtnosti na kolorektálny karcinóm. Ročne je u nás rakovina hrubého čreva diagnostikovaná takmer 4000 pacientom a zomiera na ňu viac ako 2000 pacientov ročne. „Je to obrovský celospoločenský problém, ale veríme, že v ďalších rokoch nás čakajú úspechy,“ vyhlásil profesor Tibor Hlavatý, prezident Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti, v rámci 37. slovenského a českého gastroenterologického kongresu.
Kľúčovým aspektom v boji proti rakovine hrubého čreva sú preventívne vyšetrenia, a to test na okultné krvácanie do stolice a kolonoskopia. „V Česku začal program prevencie asi o desať rokov skôr ako na Slovensku a vďaka úspešnému dvadsaťročnému programu sledujú v posledných rokoch pokles výskytu aj úmrtí na rakovinu hrubého čreva. Dobrou správou je, že Slovensko dobieha ČR,“ uviedol prof. Hlavatý.
Skríning kolorektálneho karcinómu (KRCA) prebieha v SR od roku 2012 vykonávaním testu na okultné krvácanie v stolici (TOKS) u všeobecného lekára, s následnou kolonoskopiou pri pozitívnom výsledku testu. Alternatívnym postupom je primárna skríningová kolonoskopia (bez predchádzajúceho TOKS). Tento typ skríningu je ukotvený v zákone 577/2004 Z.z. Celoplošný organizovaný pozývací skríningový program kolorektálneho karcinómu bol u nás zahájený pilotnou fázou v roku 2019 na vzorke 20 00...
Zostáva vám 85% na dočítanie.