Ide o prvú takúto kliniku na Slovensku, priblížila jej prednostka Zuzana Žilinská na oficiálnom otvorení. Cieľom je podľa nej zabezpečiť čo najlepšiu dostupnosť k vysokošpecializovanej zdravotnej starostlivosti, zvýšiť počet transplantácií obličiek a podiel transplantácií obličiek od živých darcov.
„Zrekonštruované priestory kliniky spĺňajú vysoký hygienický štandard, zabezpečujú komfort a vytvárajú adekvátne podmienky pre liečbu imunokompromitovaných pacientov, ako aj pacientov s vybranými nefrologickými diagnózami vyžadujúcimi imunosupresívnu alebo biologickú liečbu,“ povedala Žilinská.
Transplantačný program funguje
„Posledné roky boli problematickými pre odberovú a transplantačnú aktivitu na celom svete. Pandémia ochorenia COVID-19 zasiahla napríklad aj do výberu vhodných pacientov na transplantáciu orgánov,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Otvorenie kliniky je podľa jej slov dôkazom, že transplantačný program na Slovensku dlhodobo funguje a zachraňuje ľudské životy. Dodala, že rekonštrukcia trvala štyri až päť rokov a spolu s vybavením stála zhruba jeden milión eur.
Klinika nefrológie a transplantácií obličiek Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a UNB vznikla na základe potreby ďalšieho rozvoja programu transplantácií obličiek v nadväznosti na dlhoročný program Centra pre transplantácie obličiek Urologickej kliniky LF UK, Slovenskej zdravotníckej univerzity a UNB. Nová klinika pozostáva z lôžkovej a ambulantnej časti. Lôžkovú časť tvorí oddelenie a jednotka intenzívnej starostlivosti. Ambulantná zdravotná starostlivosť je poskytovaná v troch ambulanciách: nefrologickej a internistickej, transplantačnej, ako aj konzultačnej a USG ambulancii.
72 percent multiorgánových odberov
V bratislavskom transplantačnom centre sa od začiatku tohto roka odobralo od 26 darcov 46 obličiek, 15 pečení, päť sŕdc a dvoje pľúca. Bolo urobených 32 transplantácií obličiek, z toho štyri od živých darcov. Ostatné orgány sa odoslali do transplantačných centier na Slovensku a v Česku. „Z celkového počtu odberov bolo 72 % odberov multiorgánových. Tieto odbery sú náročné, avšak vďaka viacerým orgánom odobratým od jedného darcu umožňujú zachrániť viac ľudských životov,“ poznamenal zástupca prednostky kliniky Martin Chrastina.
Potrebu vzniku samostatnej Kliniky nefrológie a transplantácií obličiek vnímali v Univerzitnej nemocnici Bratislava už niekoľko rokov. „Transplantačný program považujem celospoločensky za veľmi dôležitý. Oceňujem, že Univerzitná nemocnica Bratislava sa spolu s našimi odborníkmi okrem liečby pacientov, ktorí podstupujú transplantáciu veľmi intenzívne zapájajú a v mnohých ohľadoch sú iniciátormi osvety transplantačného programu na Slovensku,“ uzavrel riaditeľ UNB Alexander Mayer.