Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) predĺžilo lehotu na predkladanie ponúk do súťaže na projekt OnkoAsist do polovice augusta. Ponuky by sa mali v rovnaký deň aj otvárať. Lehotu už predĺžili piatykrát, pôvodný termín bol 17. februára. Vyplýva to z oznámenia zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.
„NCZI zodpovedalo všetky otázky vznesené potenciálnymi uchádzačmi a bolo potrebné poskytnúť im dostatočný čas na prípadné následné zapracovanie úprav do predkladaných ponúk,“ uviedla pre TASR hovorkyňa centra Veronika Daničová.
Financovanie
Peniaze na projekt sa mali pôvodne čerpať zo starých eurofondov. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie a NCZI v apríli upozornili, že sa projekt nemusí stihnúť zrealizovať v termíne a rokovali o inom zdroji financovania. Hodnota projektu je odhadovaná na takmer 11 miliónov eur bez DPH.
„Financovanie bude kryté ďalším programovým obdobím, pričom stále sa dá na základe prechádzajúcich skúseností očakávať, že finálna hodnota diela môže byť nižšia ako predpokladaná hodnota zákazky,“ dodala Daničová.
OnkoAsist má zlepšiť manažment pacientov s rakovinou. Má sa ním zabezpečiť funkčný systém na účel manažmentu cesty onkologického pacienta od príznakov k suspekcii, diagnóze a k začatiu liečby.
Priebeh
Úvodné práce na pilotnom projekte OnkoAsist sa začali v januári minulého roka. Jeho ambíciou je pomocou komunikačno - technologických riešení zlepšiť prevenciu, diagnostiku a liečbu onkologických ochorení.
Cesta onkologického pacienta od príznakov k suspekcii, k diagnóze a liečbe na Slovensku je zdĺhavá, tvrdia autori projektu z Národného centra zdravotníckych informácií.
„Celkový čas, za ktorý sa pacient, napríklad s rakovinou pľúc, dostane k adekvátnej liečbe, je na Slovensku v priemere 159 - 185 dní. Najdlhšia doba čakania, z celej cesty pacienta, je od prvej návštevy všeobecného lekára po prvú návštevu špecialistu, a to 92 - 101 dní. Kým špecialista vykoná diagnostické vyšetrenia a referuje pacienta k onkológovi prebehne ďalších 23 - 30 dní. Pacient s rakovinou tak v priemere strávi viac ako štyri mesiace rôznymi vyšetreniami, kým navštívi klinického onkológa a začne sa vôbec uvažovať o možnosti liečby. V prípade možnosti chirurgického zákroku pacient strávi ďalších 44 – 54 dní, kým je mu nasadená finálna liečba. V prípade nemožnosti chirurgického zákroku pacient dostáva prvú nechirurgickú liečbu za 14 – 24 dní po prvej návšteve onkológa,“ uvádza sa v predloženom projekte.
Cieľom projektu je skrátenie diagnostického intervalu od prvých príznakov po začatie liečby zo 180 dní na 60 dní, zvýšenie efektivity onkologickej liečby začatej v skorších štádiách ochorenia, znížením indikácie neefektívnych postupov diagnostických aj terapeutických a manažmentom pacienta v rozmedzí diagnosticko-terapeutických štandardov.