Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta zjednodušenie uznávania vysokoškolského vzdelania ukrajinských sestier.
Rozhodnutie však podľa nej neprišlo včas. Myslí si preto, že Slovensku už nepomôže. TASR o tom informoval viceprezident komory Lukáš Kober.
"Krajiny, ako napríklad Česká republika alebo Poľsko potenciál zahraničných sestier využívajú už niekoľko rokov. My sme, dá sa povedať, prepásli obdobie silnej migrácie ľudí z Ukrajiny po začiatku vojenskej invázie," uviedla komora.
Podotkla, že už niekoľko mesiacov komunikuje o problematike uznávania kvalifikácie ukrajinských sestier s predstaviteľmi Európskej federácie sestier.
Kritika sektora
"Boli sme oslovení spolupracovať na projektoch či už Európskej komisie a Medzinárodnej rady sestier, avšak nedokázali sme ponúknuť legislatívne zhodné riešenia, ktoré už majú nastavené napr. Poliaci, ktorí už niekoľko rokov umožňujú sestrám absolvovať tzv. premosťovacie štúdium," vysvetlila SKSaPA.
Projekty a financie preto podľa nej smerovali k severným susedom, ktorí aktívne integrujú ukrajinské sestry.
Komora kritizuje aktuálnu situáciu v sektore, ako aj dlhodobé neriešenie požiadaviek sestier. Kvôli tomu podľa nej krajina dospela do štádia, že jej k priemeru počtu sestier v EÚ chýba viac ako 16 000 sestier.
"Takmer 50 percent mladých sestier, ktoré ukončili štúdium ošetrovateľstva nám odchádza za lepším ohodnotením a pracovnými podmienkami do zahraničia. Tento trend sa nezastavil a do desať rokov nám bude chýbať až 25 000 sestier," upozornila.
Je preto podľa nej potrebné chrániť a investovať do profesie sestry s cieľom prebudovať zdravotnícky systém, ktorý bude udržateľný a pre sestry motivačný.