Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) nesúhlasí s návrhom Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) znížiť financie určené poskytovateľom zdravotnej starostlivosti.
Zdravotnícke zariadenia by tak podľa nej nemali dostatok zdrojov na vyplácanie miezd zamestnancom. TASR o tom informovala samostatná organizačná pracovníčka Asociácie nemocníc Slovenska Elena Močilanová.
"Memorandum uzatvorené medzi vládou a Lekárskym odborovým združením priamo zaväzuje vládu vyčleniť finančné prostriedky určené na zvýšenie miezd lekárov a lekárok v slovenských nemocniciach. Ak by k tomu neprišlo a podľa návrhu ÚDZS by zdravotné poisťovne ešte znížili platby, znamenalo by to úplný rozvrat zdravotníctva a povestný klinec do jeho rakvy," skonštatovala asociácia.
Poisťovne v strate
Pri súčasnom nedostatku sestier a lekárov ich treba podľa Asociácie nemocníc Slovenska motivovať. "Takéto návrhy by v praxi znamenali presný opak," podotkla.
Poukázala na to, že sa dlhodobo upozorňuje na nedostatok financií v zdravotníctve. "Oproti okolitým krajinám dáva Slovensko na tento sektor výrazne menej prostriedkov," doplnila.
Na zabezpečenie kvalitnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti je podľa nej nevyhnutné stabilné a predvídateľné financovanie.
Zdravotné poisťovne vykázali podľa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou ku koncu marca stratu 69 miliónov eur.
Najväčšiu vykázala štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a to 50,2 milióna eur, vlani zase skončila v strate 153,8 milióna eur.
Úrad preto apeluje na VšZP, aby razantne upravila cenové podmienky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a znížila tak náklady. Upozornil, že inak môže byť ohrozená jej platobná schopnosť.