Ministerstvo hospodárstva nemá možnosť priamo kompenzovať ceny energií pre ambulantných lekárov, ale aj iných subjektov, vykonávajúcich hospodársku činnosť v prenajatých priestoroch.
O dotácie na ceny energií však môžu požiadať prenajímatelia a nájomcom ich premietnuť do výšky zálohových faktúr, uviedlo v reakcii na pripomienku zástupcov súkromných lekárov Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.
"Podmienkou, ktorú musia žiadatelia splniť, je - zjednodušene povedané – mať pridelené identifikačné číslo organizácie (IČO) a vlastný merač energií – čiže plynomer alebo elektromer," pripomenul rezort hospodárstva.
Kompenzácie zo štátneho rozpočtu je tak možné poskytovať len na základe daňového dokladu, ktorým v takomto prípade disponuje majiteľ budovy.
Prepadli cez schému
"To znamená, že práve on je oprávnený požiadať o kompenzácie a tieto následne zohľadniť v zálohových faktúrach pre svojich nájomcov. Rovnako z uvedeného vyplýva, že nie je možné poskytovať kompenzácie zo štátneho rozpočtu duplicitne – teda vlastníkovi i nájomcovi zároveň," upozornilo Ministerstvo hospodárstva.
Na to, že mnohí ambulantní poskytovatelia "prepadli" cez predstavenú schému dotácií MH na kompenzáciu zvýšených cien elektriny a plynu poukázala prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska (SVLS) Monika Palušková.
Varovala, že ak nedôjde k úprave, ambulancie pristúpia k iným kompenzačným mechanizmom na udržanie prevádzky. Podľa šéfa Asociácie súkromných lekárov Mariána Šótha sa pomoc netýka približne 75 percent poskytovateľov.
Drvivá väčšina ambulancií totiž podľa nich poskytuje zdravotnú starostlivosť v prenajatých priestoroch a platia spoločnú platbu za všetky služby.
Podľa Paluškovej nie je isté, či prenajímateľ alebo majiteľ budovy o dotáciu požiada, a či ju následne premietne do ceny nájmu.